2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - 28 οκρωβρίου

Το μήνυμα της 28ης Οκτωβρίου

Οι Έλληνες του ΄40 έδωσαν σκληρές μάχες για αξίες, ιδανικά και δίδαξαν έμπρακτα τη σημασία των όρων του ηρωισμού, της αυταπάρνησης, της ενότητας του λαού, της πίστης στον Θεό, της υπεράσπισης των ιδανικών, της ιστορίας και της αγάπης στην πατρίδα.
Αυτούς τους ήρωες τίμησαν και οι μαθητές του 2ου Δημ. Σχ. Σιδηροκάστρου, σε μία εκδήλωση που ήταν αφιερωμένη στην εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Οι μαθητές των Ε1 και Ε2 τάξεων κατάφεραν, μέσα από θεατρικά δρώμενα, να απεικονίσουν το όλο πνεύμα που επικρατούσε στα δύσκολα εκείνα χρόνια, παραθέτοντας αρκετά από τα σημαντικότερα γεγονότα που επηρέασαν τότε τον ελληνικό λαό, να εκφράσουν τους προβληματισμούς των σύγχρονων νέων και να καυτηριάσουν τον αλόγιστο και αψυχολόγητο «οίστρο» για καταπάτηση ιδανικών, ιδεών, αξιών, εν ονόματι σκοπιμοτήτων.
Ο άνθρωπος δεν πάλεψε στο διάβα του να κατανικήσει μόνο τα στοιχεία της φύσης. Πάλεψε να κατακτήσει και τα μεγάλα ιδανικά: Ελευθερία, Δημοκρατία, Ανεξαρτησία, Δικαιώματα, Ειρήνη. Τότε μόνο έχει αξία η ζωή του Ανθρώπου πάνω στη γη, όταν είναι σεβαστά αυτά τα ιδανικά, αυτές οι ιδέες, αυτές οι αξίες.
Η εθνική μας εορτή έχει πρόδηλη εθνική και ιστορική αξία και ταυτόχρονα αποτελεί φόρο τιμής για τη θυσία εκείνων που πάλεψαν για τα αυτά τα «αυτονόητα».
Σήμερα, με δεδομένες τις δύσκολες συγκυρίες που διαδραματίζονται στον τόπο μας, καλούμαστε να αξιοποιήσουμε τα διδάγματα και τις παρακαταθήκες που μας άφησαν. Να παραδειγματιστούμε από τη δύναμη και τη θέληση των ηρώων του ΄40 και να αντλήσουμε ελπίδα και δύναμη για το παρόν και το μέλλον της πατρίδας μας.
ΔΟΜΤΖΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ? ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ