2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - 17 Νοέμβρη

17 Νοεμβρίου 2016

Την γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου παρουσίασαν και φέτος οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης του σχολείου μας. Γιορτάσαμε και τιμήσαμε το όχι των ελλήνων φοιτητών απέναντι στην τυραννία της χούντας των συνταγματαρχών.
Μια μέρα που σημάδεψε την ιστορία του τόπου μας. Μια μέρα που μας θυμίζει ότι η απόκτηση κάποιων αγαθών χρειάζεται αγώνες και θυσίες.
Η εκδήλωση περιελάμβανε το χρονικό των ημερών, με αφήγηση και προβολή ντοκουμέντων, ποιήματα και μουσική. Ιδιαίτερη μνεία στη χορωδία που αποτελούνταν από μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και που με τη βοήθεια της κυρίας Κουκούλη Ξανθούλας "ομόρφυναν" τη γιορτή.
Την επιμέλεια της γιορτής είχαν η κυρία Γιούρη Ελένη και ο κύριος Παυλίδης Παύλος.