2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - 17 Νοέμβρη

Μνήμη Πολυτεχνείου - 17 Νοεμβρίου 1973 41 χρόνια μετά

ΜΝΗΜΗ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ - 17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1973
41 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ
Την γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου παρουσίασαν φέτος για πρώτη φορά οι μικροί μαθητές των δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης του σχολείου μας.
Με τη βοήθεια και συνεργασία των δασκάλων τους κυρίου Παυλίδη Παύλου, της κυρίας Γιούρη Ελένης, του μουσικού κυρίου Μαλακού Πέτρου, της θεατρολόγου κυρίας Μαγγούνη Πωλίνας και την εικαστική παρέμβαση της κυρίας Αγγελάκη Ευαγγελίας αποτύπωσαν και παρουσίασαν με τον δικό τους τρόπο και μέσα από τη δική τους ματιά τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.
Η αφήγηση και παρουσίαση των γεγονότων, τα δύο θεατρικά <<τα παπαγαλάκια>> και <<ο μέρμηγκας>> με τον ιδιαίτερο και συμβολικό τους χαραχτήρα, καθώς και τα τραγούδια "Το γελαστό παιδί", "Ο δρόμος", "Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ", και το "Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον", αποτέλεσαν τη βάση και το σκελετό της γιορτής.
Λίγο πριν το τέλος της γιορτής, οι μικροί μαθητές πέρασαν και τα δικά τους μηνύματα για το τι μπορεί να σημαίνει για εμάς εν έτη 2014 το Πολυτεχνείο λέγοντας ότι:
Το δικό μας Πολυτεχνείο είναι να προσπαθήσουμε ώστε όλοι να έχουν στον ήλιο μοίρα.
Το δικό μας Πολυτεχνείο είναι να αγωνισθούμε για μια δημόσια και ποιοτική παιδεία.
Το δικό μας Πολυτεχνείο είναι να παλέψουμε για την Ελευθερία που μας αξίζει.