2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - χριστούγεννα

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2014

Ο Άγιος Βασίλης... κοκκινοσκουφίτσα
Τη χριστουγεννιάτικη γιορτή ετοίμασαν και παρουσίασαν φέτος οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, ΣΤ1, ΣΤ2, του σχολείου μας. Είδαμε σε διασκευή το θεατρικό έργο της Μαρίας Κίτρα "Ο Άγιος Βασίλης...κοκκινοσκουφίτσα."
Οι μαθητές παρουσίασαν μια άρτια εργασία την οποία επιμελήθηκαν οι δάσκαλοι και οι δασκάλες των αντίστοιχων τμημάτων οι κυρίες και οι κύριοι Αραμπαντζή Βαίτσα , Χονδρολέου Γεωργία, Δομτσίδης Απόστολος, Σαπουντζής Χρήστος .Τη μουσική επένδυση της εκδήλωσης επιμελήθηκε ο κύριος Μαλάκος Πέτρος με τη χορωδία από τη Β΄ τάξη και η κυρία Μαγγούνη Πωλίνα η οποία είχε και την επιμέλεια των θεατρικών.
Η ανεπάντεχη πλοκή, οι ξεκαρδιστικές ατάκες, το πάντρεμα τόσων διαφορετικών παραμυθιών, οι ήρωες που μόνο ήρωες δεν ήταν, μας μάγεψαν. Και βέβαια στο παραμύθι μας δεν ήταν ο Αη-Βασίλης και η Κοκκινοσκουφίτσα οι μοναδικοί ήρωες. Είχαμε ακόμη χιονάνθρωπους που τραγουδούν και χορεύουν, τρία γουρουνάκια που δε βρίσκουν κάποιον να παίξουν, μια γιαγιά που πάει γυμναστήριο, έναν κυνηγό που αγαπά την πορτοκαλάδα, μια μαμά που ανησυχεί, μια αγανακτισμένη σύζυγο που κάνει shopping therapy, μερικά πολύ κουρασμένα καλικαντζαράκια, έναν λύκο που πεινάει σαν λύκος, έναν τάρανδο με κινητό, τη Χιονάτη χωρίς τους επτά νάνους και τον πρίγκιπα, ένα κακομαθημένο παιδί με τη μαμά του και πολλά ζωάκια του δάσους. Τι δε θα μπορούσε να λείπει από το χαμό που μόλις περιγράψαμε; Μα φυσικά τα κανάλια. Ο τηλεοπτικός σταθμός ΣΚΑΕΙ ,με τη δαιμόνια ρεπόρτερ Λίτσα ...κουτσομπολίτσα και ο κάμεραμαν. Κι ακόμη ένας δικαστής ο κύριος....Βρόντος ο οποίος δίνει και τη λύση του έργου.
Και για το τέλος οι μαθητές της Α΄ τάξης με τη βοήθεια του γυμναστή κυρίου Κούρτογλου Ηλία μας παρουσίασαν την παντομίμα των ζώων. Πρόκειται για ασκήσεις εμπνευσμένες από το βασίλειο των ζώων στα πλαίσια ενός προγράμματος με τίτλο <<Γνωριμία με τον αθλητισμό>> μιας και τα καλικαντζαράκια σαν υπερφυσικά όντα που είναι, στο διάστημα που ζούνε κάτω από τη γη γυμνάζονται για να κρατηθούν σε φόρμα και να έχουν τις δυνάμεις να κάνουν τους ανθρώπους άνω κάτω όταν ανέβουν πάνω στη γη.
Πραγματικά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους γιατί μας έδωσαν την ευκαιρία να απολαύσουμε μια εξαιρετική παράσταση. Το ζεστό χειροκρότημα των θεατών ήταν η καλύτερη ανταμοιβή.