2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - χριστούγεννα

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2015

Μια λαμπερή χριστουγεννιάτικη γιορτή παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης μαζί με τα δύο τμήματα της Β΄ τάξης του σχολείου μας. Τη γιορτή οργάνωσαν και επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων τμημάτων Βράγκα Δήμητρα, Γιούρη Ελένη και Παυλίδης Παύλος.
Ο τίτλος του θεατρικού «Η μάγισσα Φρικαντέλα». Μια μάγισσα που μισεί αφάνταστα όλα τα καλά. Δε χορεύει καλαματιανό. Χορεύει μόνο κακαματιανό. Δεν τρώει ποτέ της καλαμαράκια. Τρώει μόνο κακαμαράκια. Δεν πίνει πορτοκαλάδα, μόνο πορτοκακάδα. Αλλά, πάνω απ' όλα, μισεί τα κάλαντα. Όταν, λοιπόν, παραμονές πρωτοχρονιάς ακούει τα παιδιά της γειτονιάς να τραγουδάνε τα κάλαντα, γίνεται έξω φρενών, τους κλέβει τις φωνές τους και τις φυλακίζει σε μπαλόνια. Η απολαυστική περιπέτεια συνεχίζεται στο κάστρο της μάγισσας, στα μαγικά δωμάτια του οποίου, τα παιδιά με επικεφαλής τον τετραπέρατο Σεβαστιανό Μπισμπικούκη αναζητούν τα μπαλόνια με τις κλεμμένες φωνές τους.
Οι μικροί μας μαθητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και ανταμείφτηκαν με το ζεστό χειροκρότημα των θεατών.