Ληξη σχολικου ετους

Τελετή λήξης

Την Τετάρτη 13 του Ιούνη το σχολείο μας ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας συνδιοργάνωσαν, στο θεατράκι του Δήμου, την γιορτή λήξης της φετινής σχολικής χρονιάς. Μια χρονιά που παρά το γκρίζο των καιρών χαρακτηρίζεται γόνιμη και δημιουργική. Μια σχολική χρονιά κατά την οποία οι μαθητές με την διαρκή προσπάθειά τους, οι εκπαιδευτικοί δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους και φυσικά οι γονείς αθόρυβοι και ακούραστοι στα μετόπισθεν συνέβαλλαν ώστε να επιτευχθούν οι περισσότεροι από τους εκπαιδευτικούς στόχους που έθεσε το σχολείο.

Οι μαθητές της Ε τάξης, με φόντο το Ισσάρι, μας μάγεψαν με την θεατρική παράσταση «Τα μαγικά μαξιλάρια» του Ευγένιου Τριβιζά. Το υπόλοιπο μέρος ήταν αφιερωμένο στους τελειόφοιτους του σχολείου μας. Οι μαθητές της ΣΤ απέδωσαν θεατρικά στιγμιότυπα από ελληνικές ταινίες (Κίτρινα γάντια, Ξύπνα Βασίλη, Μπακαλόγατος κ.τ.λ) και μας ταξίδεψαν λιγάκι στον παλιό καλό κινηματογράφο. Μας τραγούδησαν τραγουδάκια που σκάρωσαν οι ίδιοι ενώ μαθητές της Α τάξης τους αποχαιρέτισαν ποιητικά. Στο τέλος οι μαθητές της ΣΤ, αγκαλιασμένοι και βουρκωμένοι μας τραγούδησαν το τραγούδι «Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια». Το ΔΣ του συλλόγου, μοίρασε αναμνηστικά στους μαθητές της ΣΤ, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο αυτήν την υπέροχη βραδιά.

Στους μαθητές μας που αποχωριζόμαστε τους ευχόμαστε τώρα που τα φτερά τους μεγάλωσαν και θα δοκιμάσουν μεγαλύτερες πτήσεις.

Να είναι πάντα υγιείς αυτοί και οι οικογένειές τους

Να χαίρονται τη ζωή τους

Να μην διστάζουν να βάζουν τον πήχη της ζωής ψηλά

Να σέβονται τους άλλους

Προπαντός να σέβονται τον εαυτό τους

Να φροντίζουν τον πλανήτη μας γιατί είναι το σπίτι μας

Να δημιουργήσουν στέρεες προσωπικότητες, να γίνουν ενεργοί πολίτες και να παλεύουν πάντα για να χτίσουν μια κοινωνία, όχι σαν αυτή τη σαθρή που τους παραδίδουμε εμείς, αλλά μια κοινωνία στην οποία θα βασιλεύει η αλληλεγγύη, η φροντίδα για τον συνάνθρωπο, όπου δεν θα υπάρχουν αυτές οι τεράστιες κοινωνικές και οικονομικές ανισότητες που χωρίζουν σήμερα τους ανθρώπους, όπου οι άνθρωποι θα ζουν με αξιοπρέπεια.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ