Ληξη σχολικου ετους

Λήξη σχολικού έτους 2013-14

Tην Παρασκευή 13 Ιούνη το σχολείο σφράγισε την φετινή σχολική χρονιά με έναν μαγικό τρόπο. Στο προαύλιο του σχολείου μαζεύτηκαν όλοι μαθητές, γονείς, συγγενείς, εκπαιδευτικοί για να γιορτάσουν το τέλος την φετινής σχολικής χρονιάς. Η σκηνή γέμισε με χρώματα, άσπρα καράβια, τραγούδι, χορό παιχνίδια, παιδικά χαμόγελα.
Οι μαθητές της ΣΤ έκαναν έναν απολογισμό της σχολικής τους διαδρομής. Η παράσταση ξεκίνησε με τους μαθητές της Α τάξης που ξαπλωμένοι στις πετσέτες τους και φορώντας τα γυαλιά ηλίου μας μετέφεραν σε μια φανταστική παραλία. Οι μαθητές της Β με τα ωραία τους παιχνίδια. Η Γ τάξη τραγουδώντας και χορεύοντας το "Σφύριξε χαρούμενα μπορείς", μας έδειξαν την θετική πλευρά της ζωής. Η Δ με την υπέροχη χορογραφία και τα παιχνίδια με τις νερόμπαλες. Η Ε τάξη με το υπέροχο θεατρικό "Ο Μικρός Πρίγκηπας" και οι μαθητές του ολοήμερου που το συνέχισαν. Και φυσικά οι μαθητές της ΣΤ με την διασκευή του ποιήματος της Κας Κυρμανίδου «Το αστρομαργαριτάρι», το τραγούδι "Don?t worry", το "Staying alive" που αφιέρωσαν στους γονείς τους και στο τέλος το « βαλς του αποχωρισμού». Το ευχάριστο ξάφνιασμα ήρθε από γονείς των μαθητών οι οποίοι με την καθοδήγηση του καθηγητή Φ.Α διασκέδασαν το κοινό συμμετέχοντας σε σκυταλοδρομίες γονέων.
Στη συνέχεια ο Δντής, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων αποχαιρέτισαν τους μαθητές της ΣΤ.
Η βραδιά ήταν ζεστή και οι γονείς με τα παιδιά έμειναν μέχρι αργά στο γλέντι που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων.

Υπεύθυνοι εκδήλωσης:
Γκένιος Ανδρέας, Κολσούζογλου Αναστασία, Ντικμπασάνη Βασιλική
Συνεργάσθηκαν:
Πανηγυροπούλου Βίκυ,Κούρτογλου Ηλίας (χορευτικά-παιχνίδια)
Μαγκούνη Πωλίνα (θεατρικά)
Αθανασιάδης Αθανάσιος (μουσική)
Μπέλιου Γιαννούλα(ψηφιακή υποστήριξη)
Οι δάσκαλοι του σχολείου στην διδασκαλία των θεατρικών

Στους τελειόφοιτους μαθητές μας ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας εύχεται καλά ταξίδια στις μεγάλες ? καινούριες θάλασσες που ανοίγονται και τους αφιερώνει το παρακάτω ποίημα.

Το Τρελοβάπορο
Βαπόρι στολισμένο βγαίνει στα βουνά
κι αρχίζει τις μανούβρες "βίρα μάινα"
την άγκυρα φουντάρει στις κουκουναριές
φορτώνει φρέσκο αέρα κι απ? τις δυο μεριές

Είναι από μαύρη πέτρα κι είναι απ? όνειρο
κι έχει λοστρόμο αθώο ναύτη πονηρό
από τα βάθη φτάνει στους παλιούς καιρούς
βάσανα ξεφορτώνει κι αναστεναγμούς

Έλα Χριστέ και Κύριε λέω κι απορώ
τέτοιο τρελό βαπόρι τρελοβάπορο
χρόνους μας ταξιδεύει δε βουλιάξαμε
χίλιους καπεταναίους τους αλλάξαμε

Κατακλυσμούς ποτέ δε λογαριάσαμε
μπήκαμε μες στα όλα και περάσαμε
κι έχουμε στο κατάρτι μας βιγλάτορα
παντοτινό τον Ήλιο τον Ηλιάτορα

Οδυσσέας Ελύτης
Στους τελειόφοιτους ευχόμαστε τώρα που τα φτερά τους μεγάλωσαν και θα δοκιμάσουν μεγαλύτερες πτήσεις.
- Να είναι πάντα υγιείς αυτοί και οι οικογένειές τους
- Να απολαμβάνουν αυτά που έχουν γιατί τίποτε δεν είναι αυτονόητο
- Να μην τους εγκαταλείψει ποτέ η περιέργεια της μάθησης
- Να μην διστάζουν στις προκλήσεις της ζωής
- Να κάνουν καλές επιλογές στη ζωή τους
- Να απολαμβάνουν τις συνεργασίες
- Να χαίρονται με τις επιτυχίες τους και να διδάσκονται από τις αποτυχίες
- Να φροντίζουν τον πλανήτη μας γιατί είναι το σπίτι μας
- Να κοιτάζουν την προσωπική τους προκοπή αλλά παράλληλα να γίνουν ενεργοί πολίτες και να χτίσουν μια κοινωνία όπου οι άνθρωποι θα ζουν με αξιοπρέπεια
- Καλές πτήσεις στον ουρανό της εφηβείας

ΥΓ:Το σχολείο μας θα είναι πάντα ανοιχτό και θα τους περιμένουμε να μας λένε τα νέα τους.