2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Αγωγή υγείας

Κυκλοφοριακή Αγωγή

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου συμμετείχε στο πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών με τίτλο "Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια". Σκοπός του προγράμματος ήταν να μυήσει το παιδί στους βασικούς κανόνες της κυκλοφοριακής αγωγής. Να μάθουν τα παιδιά να ξεχωρίζουν και ν' αντιμετωπίζουν τους κινδύνους στους δρόμους και να καλλιεργήσουν το έμφυτο σε κάθε άνθρωπο, ένστικτο της αυτοπροστασίας.

Το πρόγραμμα έκλεισε με επίσκεψη των μαθητών των Γ1 και Γ2 τάξεων στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής. Εκεί η κ. Κατερίνα και η κ. Δέσποινα έδειξαν στα παιδιά πώς να περνάνε με ασφάλεια το δρόμο μέσα από τις διαβάσεις και τι πρέπει να προσέξουν σε ένα ποδήλατο για να κινούνται με ασφάλεια. Μέσα από βιωματικό παιχνίδι περπάτησαν πεζοί και αντιμετώπισαν ποδήλατα και αυτοκίνητα, οδήγησαν ποδήλατα στους ποδηλατοδρόμους του πάρκου και κινήθηκαν με αυτοκίνητα ακολουθώντας τα σήματα!

Παιδιά και δάσκαλοι συμφώνησαν πως η προσπάθεια ενημέρωσης των μαθητών του σχολείου θα πρέπει να συνεχιστεί, ευελπιστώντας στην επίτευξη της καλλιέργειας οδικής συμπεριφοράς και ταυτότητας των μελλοντικών οδηγών.

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΟΛΓΑ
ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ