2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Αγωγή υγείας

Γερά δόντια

Η σημασία και η συμβουλή της στοματικής υγείας στη ζωή των ανθρώπων είναι σε όλους γνωστή. Διατηρεί και προάγει τη γενική υγεία και συντελεί στη ποιότητα της ζωής των ανθρώπων.

Πολλά νοσήματα μπορούν έγκαιρα να εντοπιστούν και να προληφθούν.

Κάθε άτομο, προκειμένου να εφαρμόσει την πρόληψη πρέπει πρώτα να πειστεί γι΄ αυτήν, αφού ενημερωθεί σωστά από μικρή ηλικία για το πώς δημιουργούνται και πώς μπορούν να προληφθούν νοσήματα του στόματος.

Οι μαθητές λοιπόν και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας, με τη βοήθεια του δασκάλου τους κυρίου Παύλου Παυλίδη συμμετείχαν στο πρόγραμμα αγωγής στοματικής υγείας με τίτλο "Γερά δόντια .........καλύτερη υγεία."

Αρωγοί και συμπαραστάτες στην υλοποίηση του προγράμματος αυτού ο κύριος Νίκος Πεταλωτής οδοντίατρος και η κυρία Ισιδώρα Παρασκευοπούλου κοινωνική λειτουργός. Τους ευχαριστούμε θερμά.