2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - περιβαλλοντολογικά

ECO FESTIVAL ΣΕΡΡΕΣ

Στις 23 Μαΐου οι μαθητές της Δ1 τάξης του σχολείου μας που όλο τον χρόνο, στα πλαίσια της ευέλικτης Ζώνης εκπονούσαν το πρόγραμμα «Ανακύκλωση-εικαστικές παρεμβάσεις με ανακυκλώσιμα υλικά» παρουσίασαν στο ECO Festival, ένα μέρος από τις εικαστικές τους δημιουργίες με πλαστική ύλη τα ανακυκλώσιμα υλικά. Παράλληλα με την έκθεση των έργων τους δημιούργησαν στο πάρκο του Δήμου Σερρών ένα θέμα με λουλούδια από ανακυκλώσιμα υλικά αλληλοεπιδρώντας με μαθητές των Σερρών. Στη συνέχεια παρουσίασαν στο μικρό θεατράκι την παράσταση «Ο καραγκιόζης ανακυκλωτής» με θέμα την ανακύκλωση. Η συμμετοχή αυτή στο περιβαλλοντικό φεστιβάλ που διοργανώνει ο Δήμος Σερρών, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να δείξουν ένα μέρος της δουλειάς τους, να εκτεθούν παίρνοντας σπουδαία μαθήματα υπευθυνότητας και συνέπειας ,να γνωρίσουν μαθητές και δράσεις άλλων σχολείων και να αντιληφθούν ότι η πραγματική γνώση είναι βιωματική , ανακαλυπτική και πολλές φορές δεν περιορίζεται στα στενά όρια ενός σχολείου.
Ο Δντης