2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - περιβαλλοντολογικά

Ανακύκλωση

Εμείς τα παιδιά της Β τάξης του 2ου Δημοτικού σχολείου Σιδ/στρου, θέλουμε να ζούμε σε έναν κόσμο χωρίς σκουπίδια και γι' αυτό κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας, για να πετύχει η ανακύκλωση. Αρχικά μάθαμε ποια είναι τα ανακυκλώσιμα υλικά. Στη συνέχεια ενημερωθήκαμε για τους μπλε κάδους ανακύκλωσης, τον κάδο «Αφής» και το ταξίδι των ανακυκλώσιμων υλικών μέχρι να τα ξαναχρησιμοποιήσουμε. Ενημερώσαμε τους συμμαθητές μας όλων των τάξεων για την προσπάθειά μας, ζωγραφίσαμε τον κάδο ανακύκλωσης και δημιουργήσαμε με ανακυκλώσιμα υλικά στο εργαστήρι εικαστικών την «Ανακυκλωσούλα» για να μας υπενθυμίζει τα καλά της ανακύκλωσης. Δημιουργήσαμε και μια ομάδα εθελοντών «Για μια καθαρή αυλή» και περιοδικά καθαρίζουμε την αυλή και ευαισθητοποιούμε τους μαθητές και των άλλων τάξεων στον εθελοντισμό.

Στις 5 του Ιούνη ,Παγκόσμια μέρα για το περιβάλλον θα οραγανώσουμε μια περιβαλλοντική δράση και θα καθαρίσουμε την πλατεία ελευθερίας του Σιδηροκάστρου.

Ετοιμάσαμε και ένα βίντεο με θέμα την ανακύκλωση ,το οποίο μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας. Ευχόμαστε όλοι μικροί και μεγάλοι να ευαισθητοποιηθούμε ώστε να προστατέψουμε το περιβάλλον μας από τα σκουπίδια.