2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - περιβαλλοντολογικά

Κυκλοφοριακό Φιδάκι

Tο Παιχνίδι Κυκλοφοριακό Φιδάκι - ΠΚΦ ("Traffic Snake Game" - TSG) αποτελεί μία διασκεδαστική και αποδοτική καμπάνια για τα δημοτικά σχολεία.
Έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα παιδιά των δημοτικών σχολείων, τους γονείς τους αλλά και τους δασκάλους τους να χρησιμοποιήσουν στις μετακινήσεις τους από και προς το σχολείο, αειφόρους τρόπους μετακίνησης όπως περπάτημα, ποδηλασία, Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και από κοινού χρήση αυτοκινήτου.
Πολλά από τα παιδιά και οι γονείς τους βρίσκονται σε ένα φαύλο κύκλο: "Η κυκλοφορία των αυτοκινήτων αυξάνεται οδηγώντας σε περισσότερο επισφαλείς καταστάσεις που αυξάνουν το συναίσθημα της αβεβαιότητας των γονέων. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, οι γονείς να πηγαίνουν τα παιδιά τους στο σχολείο με αυτοκίνητο γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της κυκλοφορίας των αυτοκινήτων γύρω από το σχολείο..."
Το παιχνίδι Κυκλοφοριακό Φιδάκι παρακινεί τα σχολεία, τα παιδιά και τους γονείς να σπάσουν αυτόν τον φαύλο κύκλο και τους δεσμεύει να περπατήσουν ή να χρησιμοποιήσουν περισσότερο το ποδήλατο για να πάνε στο σχολείο, κυρίως όσοι μένουν κοντά στο σχολείο, ή να πάρουν το λεωφορείο ή να κάνουν ομαδική χρήση ΙΧ αυτοκινήτων.
Πρόκειται για μια Ευρωπαϊκή εκστρατεία, ένα ευρωπαϊκό έργο στο οποίο εμπλέκονται οι ακόλουθες χώρες: Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιταλία, Ολλανδία, Ουγγαρία και Σλοβενία.
Το σχολείο μας λοιπόν, το 2ο δημοτικό Σιδηροκάστρου, συμμετείχε ενεργά στην καμπάνια αυτή και τα αποτελέσματά της ήταν εντυπωσιακά αλλά και ενθαρρυντικά ταυτοχρόνως.
Στις μετρήσεις λοιπόν που κάναμε ,βλέπουμε ότι πριν την έναρξη της καμπάνιας το ποσοστό των παιδιών που μετακινήθηκαν με αειφόρους τρόπους μεταφοράς ήταν στο 39%.
Κατά τη διάρκεια της καμπάνιας το ποσοστό αυτό έφτασε το 74%.
Μια αύξηση της τάξεως του 35%, αν μη τι άλλο αρκετά υψηλή.
Ευχόμαστε τα μηνύματα που εισέπραξαν οι μαθητές να τα κάνουν βιώματα και το ποσοστό αυτό να παραμείνει σε ψηλά επίπεδα.