2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις - δράσεις

Η συγγραφέας Έλενα Αρτζανίδου στο σχολείο μας

Την Τρίτη 21 του Φλεβάρη του 2012 το σχολείο μας φιλοξένησε μια από τις σημαντικότερες εκπροσώπους της σύγχρονης παιδικής λογοτεχνίας ,την Έλενα Αρτζανίδου. Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου ,τον Σύλλογο γονέων και το ΕΚΕΒΙ.

Αρχικά η λογοτέχνης συνομίλησε με τους μικρούς μαθητές της Α & Β τάξης.Στην συνέχεια στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου , μαθητές του Γ1, με την καθοδήγηση του δασκάλου της Γ1 Σαπουντζή Χρήστου έκαναν μια συνοπτική παρουσίαση της συγγραφέα και του έργου της ενώ στη συνέχεια οι μαθητές της Ε1 απέδωσαν δραματοποιημένο απόσπασμα από το έργο της "Ο κρυμμένος θησαυρός" .μαθητές της Β τάξης τραγούδησαν για το βιβλίο ενώ μαθητές της Α εν χορώ απήγγειλαν τα ¨θετικά της ανάγνωσης¨.

Στη συνέχεια η συγγραφέας συζήτησε με τους μαθητές ,άκουσε τις ερωτήσεις τους και με τον δικό της μοναδικό τρόπο (μιας και είναι και η ίδια εκπαιδευτικόςς) τους αποκάλυψε τις σκέψεις της , τις αγωνίες , τις απογοητεύσεις ,τα όνειρα ,τα σχέδιά της και τις χαρές που εισπράττει όλα αυτά τα χρόνια που ασχολείται με το το παιδικό βιβλίο. Οι μαθητές της χάρισαν ζωγραφιές βασισμένες στα έργα της,αφιερώματα και προσωπικά λευκώματα. Μετά το τέλος της γιορτής η κα Αρτζανίδου υπέγραψε βιβλία με τα οποία είχε προμηθεύσει ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων τους μαθητές μας.Την ευχαριστούμε θερμά που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας και μας έδωσε την ευκαιρία να την γνωρίσουμε από κοντά.Της ευχόμαστε να είναι πάντα δημιουργική,καλή επιτυχία στο καινούριο της βιβλίο ¨Δεν ντρέπομαι πια¨ και να μας χαρίζει έργα σαν το "με λένε Πρόμις ¨" ο κρυμμένος θησαυρός"......