Εκδρομές

Εκδρομή στην Καβάλα

Tην Παρασκευή 8 του Ιούνη οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια προγραμματισμένης εκπαιδευτικής εκδρομής επισκέφθηκαν την γειτονική μας πόλη, την Καβάλα. Αρχικά επισκέφθηκαν το Μουσείο καπνού όπου ξεναγήθηκαν και ενημερώθηκαν για τα στάδια επεξεργασίας του καπνού την συσκευασία του, την ιστορία και την μεγάλη ανάπτυξη που είχε τον περασμένο αιώνα στην Καβάλα το εθνικό προιόν του καπνού και τα σημερινά προβλήματα που αντιμετωπίζει σήμερα ο καπνοπαραγωγικός κλάδος. Στη συνέχεια και ενώ η θερμοκρασία ανέβαινε διέσχισαν την πόλη και ανηφόρισαν στο Οθωμανικό κάστρο της Καβάλας. Ανέβηκαν στον ψηλότερο πύργο του κάστρου, όπου η θέα ήταν ανεπανάληπτη, είδαν την αποθήκη πυρομαχικών, περπάτησαν στις πολεμίστρες και ξεναγήθηκαν στο Τζαμί του Χαλίλ Μπέη. Αποκαμωμένοι γευμάτισαν στο Κάμπιγκ «Ανατολή».