Εκδρομές

Χριστουγεννιάτικο χωριό

Τα φετινά Χριστούγεννα στο Σιδηρόκαστρο ήταν διαφορετικά. Μιά αυθόρμητη πρωτοβουλία που ανέλαβαν σύλλογοι του Σιδηροκάστρου, εθελοντές, γονείς, μαθητές έδωσε τους πρώτους καρπούς. 'Οταν έπιανε να νυχτώνει στην πλατεία του Σιδηροκάστρου όλα άρχιζαν να μεταμορφώνονται και να γίνονται λαμπερά. Μπαίνοντας στο κάστρο των Χριστουγέννων τα χιλιάδες λαμπάκια, τα σπιτάκια που με επιμέλεια επιμελήθηκαν οι Σύλλογοι Γονέων των σχολείων, του Γυμνασίου και Λυκείου, τα ξύλινα σπιτάκια, το σπίτι του Αη Βασίλη, οι μικρές εικαστικές παρεμβάσεις όλα υπέβαλαν τον επισκέπτη να αναζητήσει και στο τέλος κάπου ανάμεσα στα ξωτικά, τα στολισμένα δέντρα, τις νόστιμες λιχουδιές, τους ευδιάθετους ανθρώπους να εντοπίσει το Πνεύμα των Χριστουγέννων.

Το σχολείο μας είχε την τιμητική του σ? αυτά τα χριστουγεννιάτικα βράδια. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στόλισε ένα πανέμορφο ξύλινο σπιτάκι το οποίο φωτίσθηκε με τις εργασίες που οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ετοίμαζαν από καιρό. Η Κα Παπάζογλου με τους μαθητές της Ε τάξης μας μάγεψαν με τις χριστουγεννιάτικες μελωδίες τους ενώ οι μαθητές της ΣΤ με την καθοδήγηση της Κας Χατζή απέδωσαν χορευτικά χριστουγεννιάτικους σκοπούς. Οι μαθητές της ΣΤ2 με την καθοδήγηση του Κου Σαπουντζή και της Κας Ρούκαλη μας μετέφεραν με τη γλώσσα του θεάτρου στον κόσμο της διαφορετικότητας με το θεατρικό «Το κοριτσάκι με την κούκλα».

Συγχαρητήρια σε όλους όσους εργάσθηκαν (μαθητές,γονείς,εκπαιδευτικοί) για να ζήσουμε αυτό το μαγικό αποτέλεσμα που το χάρηκαν οι κάτοικοι και προπαντός τα παιδιά του Σιδηροκάστρου. Είναι πολύ σπουδαίο σ?αυτούς τους γκρίζους καιρούς να συμμετέχουμε ο καθένας με τον τρόπο του, σε δραστηριότητες που δίνουν χρώμα στη ζωή μας και μας φέρνουν πιο κοντά.