Εκδρομές

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΑ ΑμΕΑ -

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ
Όλοι είμαστε διαφορετικοί. Μέσα από την διαφορετικότητά μας μπορούμε να καταλάβουμε ότι όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες. Μπορούμε να αντιληφθούμε καλύτερα τις δικές μας ανάγκες αλλά και τις ανάγκες των άλλων και στη συνέχεια να καταλάβουμε και να ανεχτούμε τις ανάγκες των άλλων.
Η ανεκτικότητα είναι προϋπόθεση για την αρμονική συμβίωση των ανθρώπων και έτσι οικοδομείται ένα συναίσθημα που είναι το παν για τις αρμονικές κοινωνίες. Η ΑΓΑΠΗ.
Για να μπορέσει να αγαπήσει ένας άνθρωπος πρέπει να διαθέτει μια ικανότητα που λέγεται ενσυναίσθηση. Είναι μια ικανότητα που έχουμε όλοι μας ,να μπορούμε, βλέποντας τον άλλον να μπαίνουμε στην θέση του και να νιώθουμε ότι νιώθει κι αυτός. Αν νιώσουμε αυτό που νιώθει ο άλλος τότε είμαστε έτοιμοι να κάνουμε κάτι για να μοιρασθούμε το συναίσθημά του. Αν νιώθει πόνο τότε θα κάνουμε κάτι για να ανακουφίσουμε τον πόνο του. Tα ΑμΕΑ νιώθουν και μοιράζονται τα συναισθήματά τους όπως όλοι οι άνθρωποι .Δεν είναι λίγες οι φορές που εμείς (τυπικά αναπτυσσόμενοι) σαν άτομα και σαν κοινωνία με τη στάση μας και με τις επιλογές μας τα πληγώνουμε με αποτέλεσμα και νιώθουν αρνητικά συναισθήματα (απόρριψη,απογοήτευση,ντροπή ..)
Μέσα από την λειτουργία της ενσυναίσθησης ,αν εστιάσουμε σ?αυτά, εισπράττουμε τα συναισθήματά τους .Κι έτσι μπορούμε να κάνουμε κάτι.
Αν δεν μπορούμε να κάνουμε τα πάντα για τα άτομα με αναπηρία
Ας κάνουμε τουλάχιστον αυτό
Ας μη τους λυπόμαστε απλά να συμμεριζόμαστε τις δυσκολίες τους
Ας τους επιτρέψουμε να ζουν με αξιοπρέπεια

Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ
Καλεσμένοι στην εκδήλωση του σχολείου μας το μουσικό συγκρότημα του ΚΑΑΜΕΑ Σερρών. Με την καθοδήγηση του δασκάλου τους Γκούβερη Παναγιώτη συστήθηκε μουσικά στο ακροατήριο του σχολείου μας και μας τραγούδησαν στίχους από γνωστά ελληνικά τραγούδια,Στη συνέχεια ο Δντης του σχολείου με την εισήγηση του αναφέρθηκε στην διαφορετικότητα.Τη σκυτάλη πήραν οι μαθητές της ΣΤ1 και ΣΤ2 και απέδωσαν θεατρικά με έναν μοναδικό τρόπο ,δυο παραμύθια διασκευασμένα από την καθηγήτρια Θεάτρου Ρούκαλη Μαριάνα ,με θέμα την διαφορετικότητα. « Το ασχημόπαπο» και το «¨Ονειρο της κούκλας».Οι μαθητές μας μοίρασαν αναμνηστικές εργασίες τους στα μέλη του μουσικού συγκροτήματος και στη συνέχεια όλοι μαζί στο προαύλιο του σχολείου ζωγράφισαν τις ευχές τους, τις σκέψεις τους, τα συναισθήματά τους για τα ΑμΕΑ. Όλες οι μικρές καρδούλες σχημάτισαν μια μεγάλη καρδιά γεμάτη τρυφερότητα, αγάπη, αλληλεγγύη.
Ευχαριστούμε θερμά τον Πρόεδρο του ΚΑΑΜΕΑ, Κο Βαβαλέκο,την Δντρια Κα Μωυσιάδου, τον Δντη του ΚΕΠΕΠ Σιδ/στρου Κο Μαγγιώρο που αποδέχτηκαν την πρόσκλησή μας και έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές του σχολείου μας να γνωρίσουν και να μοιρασθούν με το μουσικό συγκρότημα του ΚΑΑΜΕΑ αυτά τα υπέροχα συναισθήματα.
25 Ιανουαρίου 2013