Εκδρομές

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΑΧΛΑΔΟΧΩΡΙ

Το σχολείο μας, στις 14 Μαρτίου 2014 πραγματοποίησε την προγραμματισμένη εκπαιδευτική εκδρομή στο Αχλαδοχώρι . Το λεωφορείο διέσχισε την κοιλάδα του Κρουσοβίτη, οι μαθητές παρατήρησαν τη χλωρίδα,τους γεωλογικούς σχηματισμούς και απόλαυσαν το ανοιξιάτικο τοπίο. Στη συνέχεια όλη η αποστολή επισκέφθηκε το 1θέσιο δημοτικό σχολείο του Αχλαδοχωρίου όπου μας περίμεναν ο δντης του σχολείου Φιλιππίδης Κυριάκος και ο συνταξιούχος δάσκαλος Καρτσάλκας Βασίλης. Οι μαθητές και των δυο σχολείων παρατάχθηκαν στην αυλή, γνωρίσθηκαν μεταξύ τους και στη συνέχεια οι μαθητές μας χάρισαν μπάλες,κουκλάκια και βιβλία στους μαθητές του Αχλαδοχωρίου. Στη συνέχεια οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και αντιλήφθηκαν τα μειονεκτήματα και τις ιδιαιτερότητες των 1θσίων σχολείων.
Αργότερα όλοι οι μαθητές κάτω από την καθοδήγηση του Κου Βασίλη περπάτησαν στο μονοπάτι που οδηγούσε σε ένα από τα πέτρινα γεφύρια του Κρουσοβίτη. Γνώρισαν την μορφολογία τις περιοχής και τους ορεινούς όγκους που περιβάλλουν το Αχλαδοχώρι. Στη συνέχεια όλη η αποστολή ακολούθησε την νερομάνα που οδηγούσε στην παραδοσιακό νερόμυλο του κου Πέτρου Στραχίνη. Ο ίδιος έβαλε σε λειτουργία τον νερόμυλο όπου οι μαθητές κατανόησαν και βιωματικά την επεξεργασία του σιταριού. Στη συνέχεια οι μαθητές μας επέστρεψαν στην πλατεία του χωριού και ¨ανέκτησαν¨ τις δυνάμεις τους με τα κεράσματα των κατοίκων του χωριού .Στη συνέχεια επισκέφθηκαν την εκκλησία του Προφήτη Ηλία και την παλιά εκκλησία των Ταξιαρχών όπου με την βοήθεια του Κου Βασίλη κατανόησαν τα αρχιτεκτονικά ,ζωγραφικά και κατασκευαστικά προβλήματα των περασμένων αιώνων καθώς επίσης και τις λύσεις που έδωσαν οι κάτοικοι του χωριού παίρνοντας πάντα υπόψη τις ιδιαιτερότητες και τους πόρους της περιοχής.
Ο χρόνος κύλησε, οι μαθητές αποχαιρέτισαν τους μαθητές του Αχλαδοχωρίου και επιβιβάσθηκαν στο λεωφορείο. Κατάκοποι αλλά εμφανώς ικανοποιημένοι γνώρισαν μια περιοχή που παρότι είναι δίπλα μας αγνοούσαν τις ομορφιές της και την ιστορία της.
Ευχαριστούμε από καρδιάς τους δασκάλους του χωριού, Φιλιππίδη Κυριάκο, Καρτσάλκα Βασίλη και τον Στραχίνη Πέτρο σας για την φιλοξενία και τα μαθήματα γεωγραφίας, ιστορίας και ζωής που μας δίδαξαν.
Δντης 2ου Δημοτικού σχολείου Σιδ/στρου