2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διαμεσολαβητές

Διαμεσολαβητές

Τι είναι η διαμεσολάβηση;

Διαμεσολάβηση είναι μέθοδος επίλυσης συγκρούσεων, κατά την οποία οι μαθητές που εμπλέκονται σε μια διαφωνία ή σύγκρουση προσπαθούν με τη βοήθεια του διαμεσολαβητή να καταλήξουν σε μια λύση αποδεκτή από όλους. Αν και ακούγεται πολύπλοκο στην πραγματικότητα είμαστε αντιμέτωποι καθημερινά με συγκρούσεις που θα μπορούσαν να επιλυθούν με τη μέθοδο αυτή. Π.χ. η διαφωνία με το ποιος θα καθίσει με ποιον στο θρανίο ή ποιος θα πάρει πρώτος τη μπάλα, ή ποιος θα μπει στη σειρά στο κυλικείο ή όταν κάποιος χτυπήσει κατά λάθος κάποιον συμμαθητή του κτλ.
Τι χρειάζεται σαν προϋπόθεση για να υπάρξει ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ
   • Οι μαθητές που έχουν μια διαφορά επιθυμούν να λύσουν τη διαφορά τους
   • Είναι όλοι έτοιμοι για υποχωρήσεις
   • Είναι όλοι ειλικρινείς
   • Δεν ενδιαφέρονται μόνο για το προσωπικό συμφέρον αλλά επιθυμούν να λυθεί η διαφορά για το συμφέρον και των δυο πλευρών.
   • προτείνουν λύσεις που θα βοηθήσουν την εξεύρεση λύσης.
   • Τηρούν όλα όσα συμφωνηθήκαν.

Πώς επιλύεται μια διαφορά με διαμεσολάβηση;
Μια συνάντηση για επίλυση μιας διαφοράς με διαμεσολάβηση γίνεται σε προκαθορισμένο χρόνο και σε ειδικά διαρρυθμισμένο χώρο όπου δε θα υπάρχουν άλλοι μαθητές ή δάσκαλοι που θα δυσκολεύουν την επικοινωνία. Ο διαμεσολαβητής κάθεται στη μέση των δύο αντίπαλων πλευρών και φροντίζει με τις ενέργειές του να βρεθεί μια λύση που θα ικανοποιεί και τις δυο πλευρές.

Είμαστε στην αρχή
Με την εφαρμογή αυτής της μεθόδου δεν έχουμε την εντύπωση ότι θα εξαλειφτούν μαγικά όλες οι συγκρούσεις και οι διαφωνίες ανάμεσα στα παιδιά. Είναι μια διαδικασία της οποίας τα αποτελέσματα αργούν να φανούν. Αισιοδοξούμε όμως ότι θα βοηθήσουμε τα παιδιά να καταλάβουν ότι πάντα υπάρχει και ένας άλλος τρόπος επίλυσης των διαφορών τους χωρίς σωματική και λεκτική βία.