2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις

Βραβείο UNESCO

Ο Δντης του σχολείου μας, Γκένιος Ανδρέας, συγκαταλέγεται στους έντεκα εκπαιδευτικούς που βραβεύτηκαν στις 12 Δεκέμβρη 2016 για την διάκρισή τους στα ?Βραβεία για την εκπαιδευτική προσφορά σε Παραμεθόριες Περιοχές?.Tα βραβεία αυτά αθλοθέτησε η Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO, θέλοντας να επιβραβεύσει τις πρωτοβουλίες, τις δράσεις και την προσφορά εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης για τα σχολικά έτη 2013-2014, 2014-2015 και 2015-2016 .Ήταν μια απλή τελετή στο αμφιθέατρο «Ι.Δρακόπουλος» στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών με παρόντες τον Κινέζο αντιπρόεδρο της Unesco, τον υφυπουργό Παιδείας Κο Ζουράρη, την πρόεδρο της ελληνικής επιτροπής της Unesco κα Τζιτζικώστα, την πρέσβειρα καλής θελήσεως της Ελλάδας Κα Βαρδινογιάννη, τον πρύτανη του καποδιστριακού Πανεπιστημίου Κο Δομόπουλο κ.α ..
Στην πρώτη φάση του διαγωνισμού, οι δάσκαλοι ήταν υποχρεωμένοι να καταθέσουν μία έκθεση 500 λέξεων που αφορούσε την εκπαιδευτική συγκρότηση καθώς επίσης και την εκπαιδευτική και παιδαγωγική τους προσφορά τα τρία προηγούμενα σχολικά έτη.
Στην τελική φάση, προκρίθηκαν 25 δάσκαλοι απ? όλη την Ελλάδα που θα έπρεπε να αναπτύξουν μέσα σε ένα κείμενο 2000 λέξεων όλες εκείνες τις δράσεις και τις πρωτοβουλίες τους, που ενέπνευσαν και καθοδήγησαν το μαθητή στην έρευνα, τις επιστήμες, την εκπαίδευση, τον πολιτισμό, την επικοινωνία.
Στόχος των εν λόγω βραβείων είναι, αφενός η επιβράβευση εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, που παράγουν έργο στις παραμεθόριες περιοχές, αφετέρου η ανάδειξη «βέλτιστων πρακτικών» με στόχο τη διάχυσή τους στο σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας.
Συγχαρητήρια στον Δντή μας για την μεγάλη αυτή διάκριση και αναγνώριση του έργου του.Η μαθητική κοινότητα του σχολείου μας νιώθει υπερήφανη που έχει έναν τόσο άξιο εκπαιδευτικό στο τιμόνι της.
Σύλλογος Διδασκόντων 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδ/στρου