2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις

Ο ολυμπιονίκης Ιωάννης Μελισσανίδης στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου

Tην Τετάρτη 8 του Μάρτη το σχολείο μας υποδέχθηκε τον «δικό» μας ολυμπιονίκη, τον Ιωάννη Μελισσανίδη.Στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων το σχολείο μας τίμησε με τον καλύτερο τρόπο τον χρυσό ολυμπιονίκη που μας έκανε περήφανους το 1996 κατακτώντας στην Ατλάντα, το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους.Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δντης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κος Παπασταμόπουλος και ο Σχολικός σύμβουλος της εκπαιδευτικής περιφέρειας Σιντικής Κος .Παρασκευάς . Λόγω των μεγάλων υποχρεώσεων του ολυμπιονίκη που ζει πλέον στην Αμερική, η εκδήλωση κλείστηκε πριν μια εβδομάδα με αποτέλεσμα να μην προετοιμάσει το σχολείο μια εκδήλωση ανάλογη της προσωπικότητας και της λάμψης του Ι.Μελισσανίδη.
Ο Δντης παρουσίασε στους μαθητές την λαμπρή αγωνιστική πορεία του Μελισσανίδη και στη συνέχεια μαθητές της ΣΤ διάβασαν το παραμύθι «η Δέσποινα και το περιστέρι» που γράφτηκε από τον Ε.Τριβιζά για τους ολυμπιακούς αγώνες του 2004 στην Αθήνα.
Η συνέχεια ανήκε στον ολυμπιονίκη ο οποίος συνομίλησε με τους μαθητές μας, άκουσε τα ερωτήματά τους, αναφέρθηκε στην άλλη μεγάλη του αγάπη του, το θέατρο, και τους προέτρεψε να μην διστάζουν να βάζουν υψηλούς στόχους, να ξεπερνάνε τις δυσκολίες με δουλειά και να εμπιστεύονται την δύναμη της θέλησης τους για να καταχτήσουν τα όνειρά τους.
Τελειώνοντας μαθητές του σχολείου χάρισαν στον ολυμπιονίκη μια αναμνηστική κατασκευή τους και στη συνέχεια ο ολυμπιονίκης φωτογραφήθηκε με γονείς, εκπαιδευτικούς και τους μαθητές όλων των τάξεων .Αν και η εκδήλωση είχε τελειώσει ο ολυμπιονίκης περιστοιχισμένος από μαθητές συνέχιζε να τους συμβουλεύει, να δίνει οδηγίες και να τους παροτρύνει να βάζουν στόχους και να τους καταχτούν.
Δντης 2ου Δημ.Σχολείου Σιδηροκάστρου.