2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις

Το Θέατρο στη ζωή μας και στην εκπαίδευση

«Το Θέατρο στη Ζωή μας και στην Εκπαίδευση», ήταν ο τίτλος της εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου στις 13/6/2017. Σε μία κατά γενική ομολογία πολύ επιτυχημένη εκδήλωση, οι μαθητές των Ε1 και Ε2 τμημάτων του σχολείου επιχείρησαν ένα μαγικό ταξίδι στο χώρο του θεάτρου.
Στο πρώτο μέρος της γιορτής, οι μαθητές ερμηνεύοντας εξαιρετικά ,θεατρικούς μονολόγους, ποιήματα και ανακοινώσεις της ένωσης καθηγητών Θεατρικής Αγωγής ,κατέδειξαν το σημαντικό ρόλο του θεάτρου στη ζωή όλων μας, προβληματίζοντας τους θεατές ,αλλά και την αναγκαιότητα της διδασκαλίας της Θεατρικής Αγωγής στο σύγχρονο ελληνικό δημοτικό σχολείο. Στη συνέχεια παρουσιάστηκε η εξέλιξη του θεάτρου στο χρόνο, με αναφορές στο αρχαίο ελληνικό ,μεσαιωνικό, βυζαντινό, κρητικό, αναγεννησιακό, νεοελληνικό και σύγχρονο ελληνικό θέατρο.
Στο δεύτερο μέρος της γιορτής, οι μαθητές παρουσίασαν ένα από τα παλιότερα και χαρακτηριστικότερα αντιπολεμικά έργα, τη «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη. Μια «Λυσιστράτη» διασκευή του αρχικού αριστοφανικού κειμένου, μία αναπροσαρμογή του στις συνθήκες και τα προβλήματα της σύγχρονης εποχής, καθώς και στις ανάγκες μιας σχολικής παράστασης. Η κεντρική ιδέα όμως παρέμεινε η ίδια, όπως το ίδιο παρέμεινε και το νόημα του έργου: ένα βροντερό «όχι» στον πόλεμο και στην αυθαιρεσία κάθε είδους εξουσίας και ένα εξίσου ισχυρό «ναι» στην ενότητα του λαού μπροστά στα κοινά προβλήματα
Οι θεατρικοί μονόλογοι, τα ποιήματα ,το κείμενο της παράστασης, η μουσική επένδυσή τους, τα σκηνικά, ο ήχος και ο φωτισμός συνετέλεσαν όλα σε μία καλοδουλεμένη και ποιοτική, ανάλαφρη και βατή στο μαθητικό κοινό του σχολείου μας θεατρική εκδήλωση, και καθώς οι μαθητές ? ηθοποιοί ήταν εκφραστικοί και άνετοι επί σκηνής, αποδείχτηκαν μεγάλα ταλέντα και επάξια απέσπασαν τα ζωηρά χειροκροτήματα και τις επευφημίες του κοινού.
Ευχάριστη έκπληξη ήταν για όλο το κοινό, η παρουσία στην εκδήλωση, μαθητών από το 13ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών (φίλοι τους οποίους γνωρίσαμε σε μία αξέχαστη τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Κ.Π.Ε Ποροΐων) και από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου, τους οποίους και ευχαριστούμε όλους πάρα μα πάρα πολύ!!!
Φυσικά δεν θα ξεχάσουμε να ευχαριστήσουμε τις μητέρες των μαθητών μας, οι οποίες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και ικανοποίησαν απόλυτα τις ενδυματολογικές προτάσεις μας, το σύλλογο Καρναβαλιστών Σιδηροκάστρου για την παραχώρηση στολών, τον Δ/ντη του σχολείου μας, κο Γκένιο για την ολόψυχη υποστήριξή του, το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που είναι ακούραστος αρωγός και ηθικός συμπαραστάτης σε κάθε εκδήλωσή μας, και τέλος τους ίδιους τους μαθητές μας, οι οποίοι εργάστηκαν με σοβαρότητα, μεθοδικότητα, συνέπεια και ενότητα, αποδεικνύοντας έτσι πως όταν οι εγωισμοί και οι μικρότητες παραμερίζονται, πως όταν πρυτανεύει το πνεύμα της συνεργασίας και της συνεννόησης και πως όταν προκρίνεται ότι προάγει το γενικό καλό, την πρόοδο, τον πολιτισμό, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά!!!!!!!!
ΔΟΜΤΖΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ