2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις

Διάκριση για τους μαθητές του 2ου Δημοτικού σχολείου

Την Παρασκευή 8 Απριλίου ο σύνδεσμος φίλων οχυρών του Ιστίμπεη και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Ν.Σερρών διοργάνωσαν μια υπέροχη γιορτή στην Δημόσια βιβλιοθήκη Σερρών για να βραβεύσουν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό για την μάχη των οχυρών. Το σχολείο μας που συμμετείχε με εργασίες πολλών μαθητών απέσπασε 2 μεγάλα βραβεία.
Το α΄ βραβείο στην κατηγορία «πεζά κείμενα» απονεμήθηκε στην μαθήτρια της ΣΤ τάξης Παζιώνη Σοφία για το υπέροχο διήγημα «Γράμμα ποτισμένο με αίμα» και υπεύθυνο εκπαιδευτικό την Ντικμπασάνη Βασιλική.
Το α΄ βραβείο στην κατηγορία «ταινίες μικρού μήκους» απονεμήθηκε στους μαθητές του Δ2 για την ταινία μικρού μήκους «τελευταία στο Ρούπελ» και υπεύθυνους τους εκπαιδευτικούς Γκένιο Ανδρέα και Δομτζίδη Απόστολο.
Στη συνέχεια έγινε κλήρωση ανάμεσα στα σχολεία που βραβεύθηκαν .Η τύχη ήταν με το μέρος μας και έτσι το σχολείο μας απέσπασε το μεγάλο βραβείο που δίνει το δικαίωμα στην μαθήτρια Παζιώνη Σοφία,στην μητέρα της και την δασκάλα της να ταξιδέψουν στις ακτές της Νορμανδίας στις 4-7 Ιουνίου για να παρευρεθούν στις εκδηλώσεις που γίνονται εκεί κάθε χρόνο για να τιμήσουν οι Ευρωπαίοι την επέτειο της απόβασης των συμμαχικών δυνάμεων στην Νορμανδία, που σήμανε την αρχή του ξηλώματος της ναζιστικής κυριαρχίας και του τέλους του Β΄παγκοσμίου πολέμου.
Συγχαρητήρια στους μαθητές μας που με αφορμή την μάχη των οχυρών,με τον δικό τους τρόπο και τις μοναδικές εργασίες τους, επεξεργάστηκαν και έστειλαν μηνύματα συμφιλίωσης ,συναδέλφωσης και ειρήνης των λαών.
Ο Δντης του 2ου Δημοτικού σχολείου Σιδ/στρου