2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις

Συγκέντρωση παιχνιδιών για τα προσφυγόπουλα των Σερρών

Τώρα που και στην γειτονιά μας, στις Σέρρες έχουμε την πρώτη εγκατάσταση προσφύγων, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας θέλοντας να εκφράσουν έμπρακτα την υποστήριξη και την αλληλεγγύη τους στους ανθρώπους αυτούς αποφάσισαν την συγκέντρωση παιχνιδιών και την μεταφορά τους στο κέντρο φιλοξενίας. Μια μικρή συλλογική χειρονομία που θα δώσει την ευκαιρία στα παιδιά αυτά να παίξουν, να χαρούν την παιδική τους ηλικία και να ξεχάσουν για λίγο τον πόνο τους.
Οι μαθητές μας και οι γονείς τους ανταποκρίθηκαν στην πρωτοβουλία αυτή και μέσα σε λίγο διάστημα συγκεντρώθηκαν πολλά παιχνίδια. Αφού συσκευάστηκαν προωθήθηκαν στο κέντρο φιλοξενίας. Εκεί μας υποδέχτηκε η υπεύθυνος κα Τάπα Χρύσα ενώ τα μικρά προσφυγόπουλα σε όλη την διάρκεια της διακομιδής των παιχνιδιών με βλέμματα γεμάτα ανυπομονησία ερευνούσαν το περιεχόμενο των τσαντών. Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους κινητοποιήθηκαν και συμμετείχαν σε αυτήν την πρωτοβουλία γιατί παράλληλα με την συμπαράσταση στους πρόσφυγες παρέδωσαν και στους δικούς μας μαθητές μας μικρά-μεγάλα μαθήματα ενσυναίσθησης και αλληλεγγύης. Επιφυλασσόμαστε τώρα που σε λίγες μέρες θα λειτουργήσει νηπιαγωγείο στον χώρο φιλοξενίας να συνεχίσουμε αυτήν την σπουδαία προσπάθεια και να υποστηρίξουμε τους μικρούς μαθητές με γραφική ύλη για τις πρώτες τους ανάγκες.
Σύλλογος Εκπαιδευτικών και Σύλλογος Γονέων 2ου Δ ΣΧ Σιδ/στρου