2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Παιδικά Ατυχήματα

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ ΤΑΞΗ: ΣΤ΄
ΠΟΝΗΡΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ... ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας και συγκεκριμένα για την ενότητα «Ατυχήματα», οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, πραγματοποίησαν μία έρευνα για τις άτυχες στιγμές, ατυχήματα, οι οποίες μπορεί να έχουν ταλαιπωρήσει τους ίδιους, αλλά και τους συμμαθητές τους.
ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
Ο σκοπός της παραπάνω έρευνας ήταν η καταγραφή και η ανάδειξη του φαινομένου των παιδικών ατυχημάτων στους χώρους του σπιτιού και του σχολείου, που θεωρούνται οι πιο ασφαλείς χώροι για τα παιδιά, καθώς περνάνε εκεί τον περισσότερο χρόνο τους σε καθημερινή βάση.
Βασικό κίνητρο των μαθητών, ήταν να διαπιστώσουν κατά πόσο οι χώροι που το παιδί περνάει τον περισσότερο χρόνο του και που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι προσεγμένοι, ειδικά διαμορφωμένοι και υπό συνεχή έλεγχο, τελικά κρύβουν πολύ περισσότερους κινδύνους απ? ότι θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος.
ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
Στόχοι της έρευνας αυτής είναι να παρουσιάσουν οι μαθητές τα είδη των ατυχημάτων, να ανακαλύψουν τα αίτια τους και να τονίσουν τη βαρύτητα και την σπουδαιότητα της πρόληψης.
ΔΟΜΤΖΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ? ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ
Τα ατυχήματα αποτελούν το σημαντικότερο πρόβλημα υγείας παιδιών και νέων ατόμων.
Σύμφωνα με την ετυμολογία της λέξης, ατύχημα είναι ένα συμβάν που οφείλεται σε έλλειψη καλής τύχης. Ωστόσο, σήμερα πιστεύουμε ότι ένα ατύχημα είναι αποτέλεσμα ανθρώπινου λάθους, αμέλειας ή περιφρόνησης του κινδύνου. Ειδικότερα όσον αφορά στα ατυχήματα των παιδιών, μεγάλη σημασία έχει ο παράγοντας της άγνοιας ή της αμέλειας των γονέων, δασκάλων και γενικά όσων έχουν την επιμέλειά τους. Τα ατυχήματα, επομένως, δεν είναι κακοτυχία.
Πότε είχες το τελευταίο σου σοβαρό ατύχημα;
Τα αίτια των ατυχημάτων διαμορφώνονται με βάση το χαρακτήρα - συμπεριφορά, το είδος των δραστηριοτήτων στις οποίες συμμετέχουν τα παιδιά και την ηλικία τους. Τα αγόρια αποδεικνύονται πιο ζωηρά καθώς το 27% χτύπησε την τελευταία μέρα και το 35% τον τελευταίο μήνα. Τα αντίστοιχα ποσοστά των κοριτσιών είναι 4% και 21%.
Πού συνέβη το ατύχημα;
Τα παιδιά περνούν πολλές ώρες στο σχολείο και γι? αυτό ένα μεγάλο μέρος των παιδικών ατυχημάτων συμβαίνει εκεί, σε ποσοστό 41%.
Το σπίτι μας μοιάζει να είναι ένας ασφαλής χώρος όπου τα ατυχήματα δεν έχουν θέση. Κι όμως πολλά ατυχήματα συμβαίνουν μέσα στο σπίτι ή στην αυλή του σπιτιού, σε ποσοστό 30%
Τι ατύχημα σου έχει συμβεί;
Οι πτώσεις, με ποσοστό 39%, αποτελούν την πρώτη αιτία προσέλευσης στα Εξωτερικά Ιατρεία των νοσοκομείων και στο Κέντρο Υγείας
Γιατί συνέβη το ατύχημα;
Είναι επιτακτικό λοιπόν να μάθουν τα παιδιά από μικρή ηλικία, να αναγνωρίζουν τους κινδύνους και να αυτοπροστατεύονται. Σε ποσοστό 47% τα ατυχήματα οφείλονται στην απροσεξία των ίδιων των παιδιών. Θα πρέπει όμως να εφαρμόζουν πρώτα οι ίδιοι οι γονείς και το σχολείο κανόνες ασφαλείας και να συμβουλεύουν συνεχώς τα παιδιά όταν ενεργούν επικίνδυνα. Σίγουρα χρειάζεται πολύ υπομονή και να επαναλαμβάνουν πολλές φορές τα ίδια και τα ίδια μέχρι τα παιδιά να μπορέσουν να μάθουν και να θυμούνται τους βασικούς κανόνες ασφαλείας.
Ποιο ήταν το αποτέλεσμα;
Όλα τα σχολεία και τα σπίτια πρέπει να διαθέτουν πλήρες φαρμακείο για την παροχή πρώτων βοηθειών. Οι ανοικτές πληγές που απαιτούν άμεση αντιμετώπιση είναι δεύτερες στη λίστα των συνεπειών των ατυχημάτων με ποσοστό 28%, σε μικρή απόσταση από τους μώλωπες που είναι πρώτοι, με ποσοστό 29%.
Πώς το αντιμετώπισες;
Οι σκάλες του σχολείου θεωρούνται ο πιο επικίνδυνος χώρος για ατυχήματα στο σχολείο (43%) και ακολουθούν το προαύλιο (24%) και η είσοδος ? έξοδος (13%). Τα σοβαρότερα σχολικά ατυχήματα λαμβάνουν χώρα κατά τη διάρκεια του διαλείμματος.
Ποιος χώρος του σπιτιού κατά τη γνώμη σου είναι ο πιο επικίνδυνος;
Δυστυχώς, πολλά από τα ατυχήματα συμβαίνουν μέσα στο σπίτι. Η σωστή και συστηματική πρόληψη, καθώς και ο συχνός έλεγχος για κινδύνους μέσα στο σπίτι (μπαλκόνι 29%, σκάλες 26%) μπορούν να μειώσουν τα παιδικά ατυχήματα και τις συνέπειές τους.
Ευχαριστούμε τα παιδιά όλων των τάξεων για τη συνεργασία και την ειλικρίνειά τους.
Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου