2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Το Σιδηρόκαστρο

Το Σιδηροκαστρο

ΠΡΟΛΟΓΟΣ
Το ενδιαφέρον των παιδιών να γνωρίσουν το παρελθόν της πόλης τους, αλλά και της περιοχής τους, ήταν μεγάλο. Έτσι στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας ( Τοπική Ιστορία), αλλά και του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης, αποφάσισαν να ερευνήσουν τον χαρακτήρα της περιοχής τους.

ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Θέλοντας, λοιπόν, τα παιδιά να γνωρίσουν το παρελθόν, να κατανοήσουν το παρόν και να προετοιμάσουν το μέλλον του τόπου τους, να αναζητήσουν εκείνα τα στοιχεία (κοινωνικά, οικονομικά, πολιτιστικά, ιστορικά, γεωγραφικά) που συγκρότησαν και εξακολουθούν να συγκροτούν το τόπο τους, να ανακαλύψουν τις αιτιώδεις σχέσεις ανάμεσα στα παραπάνω στοιχεία, να αναδείξουν με απλό και κατανοητό την ιστορία του τόπου, αλλά και να μάθουν τις συλλογικές προσπάθειες των παλαιοτέρων, προχώρησαν στην πραγματοποίηση της εργασίας αυτής.

ΣΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Επίσης με την εργασία αυτή επιδιώκεται τα παιδιά να καλλιεργήσουν την παρατηρητικότητά τους, την ερευνητική ικανότητά τους, να διαμορφώσουν μία ολοκληρωμένη προσωπική, κοινωνική, και εθνική ταυτότητα και να αγαπήσουν περισσότερο την πόλη και το περιβάλλον τους. Επίσης να συνδεθεί η σχολική ζωή με το τοπικό, αλλά και το ευρύτερο κοινωνικό περίγυρο, να επιτευχθεί η μείωση των προκαταλήψεων και να καλλιεργηθεί ο σεβασμός των άλλων.
Για την ολοκλήρωση της εργασίας αυτής, τα παιδιά κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια, για να συγκεντρώσουν και να αξιοποιήσουν την παραμικρή λεπτομέρεια. Το είδος και οι απαιτήσεις της εργασίας, δυσκόλεψαν, κούρασαν, αλλά και ενθουσίασαν τα παιδιά, καθώς δεν είχαν ασχοληθεί με κάτι ανάλογο μέχρι τώρα.
Σ? αυτό το σημείο να ευχαριστήσουμε όλους εκείνους που με ευχαρίστηση δέχτηκαν να μας παραχωρήσουν συνέντευξη. Όλους εκείνους που με ενδιαφέρον συμπλήρωσαν και επέστρεψαν τα ερωτηματολόγιά μας και όλους εκείνους που μας εμπιστεύτηκαν τις προσωπικές τους φωτογραφίες και βιβλία.
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Κάντε κλικ εδώ για να καταβάσετε ολόκληρη την εργασία