2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Συνέδρια

7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Οι μαθητές του Στ?1 του σχολείου μας αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το θέμα "Ασφάλεια στο διαδίκτυο: Το αλφαβητάρι" μαζί με τον δάσκαλο μας κύριο Απόστολο και την κυρία της πληροφορικής Σαββίδου Χαρά αφού λάβαμε μέρος στην ημερίδα που έγινε στις Σέρρες για θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο από την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και τον κύριο Σφακιανάκη. Σκοπός της εργασίας μας είναι η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση για θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.
Ξεκινήσαμε την εργασία με συζήτηση, περιηγηθήκαμε στο διαδίκτυο, είδαμε σχετικά βιντεάκια, παίξαμε παιχνίδια και κάναμε κουίζ. Στη συνέχεια χωριστήκαμε σε ομάδες και ξεκινήσαμε το αλφαβητάρι μας. Διαλέξαμε έναν όρο για κάθε γράμμα της αλφαβήτα και κάθε ομάδα ανέλαβε 3 γράμματα. Για κάθε γράμμα η κάθε ομάδα ανέλυσε τον όρο που επιλέξαμε και δημιούργησε μια σχετική αφίσα. Έτσι ολοκληρώσαμε το αλφαβητάρι μας.
Για την εργασία χρησιμοποιήθηκαν οι 8 υπολογιστές του εργαστηρίου και από προγράμματα χρησιμοποιήθηκε το πρόγραμμα ζωγραφικής "Revelation Natural Art", ο επεξεργαστής κειμένου και οι περιηγητές για την πρόσβασή τους στο διαδίκτυο.
Επίσης συμμετείχαμε στο 7ο μαθητικό συνέδριο πληροφορικής κεντρικής Μακεδονίας στις 21 Απριλίου 2015 που έγινε στο συνεδριακό κέντρο "Ν. Οικονόμου" ΝΟΗΣΙΣ- Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων.