Εννοιολογικοί χάρτες

Οι εννοιολογικοί χάρτες αποτελούν μια κατηγορία διαγραμμάτων τα οποία απεικονίζουν με οργανωμένο τρόπο τη γνώση. Βασικά συστατικά στοιχεία ενός εννοιολογικού χάρτη είναι οι κόμβοι και οι σύνδεσμοι.
Οι κόμβοι αναπαριστούν τις έννοιες και οι σύνδεσμοι προσδιορίζουν τις σχέσεις μεταξύ των εννοιών περιγράφοντας πώς μια έννοια συνδέεται με μια άλλη. Η τριάδα Έννοια-Σύνδεσμος-Έννοια δημιουργεί μια πρόταση. Ουσιαστικά, ένας εννοιολογικός χάρτης αποτελεί μια διαγραμματική αναπαράσταση συνδέσεων μεταξύ δύο ή περισσοτέρων εννοιών με τη μορφή προτάσεων προβάλλοντας και αναδεικνύοντας τις συνδέσεις και τις σχέσεις μεταξύ των εννοιών. Πολλές τέτοιες προτάσεις δημιουργούν ένα ολοκληρωμένο εννοιολογικό χάρτη.
Έτσι λοιπόν οι εννοιολογικοί χάρτες επιτρέπουν στους μαθητές να:
  • σχεδιάζουν
  • αναλύουν τη σκέψη τους
  • επεξεργάζονται πληροφορίες
  • οργανώνουν τις ιδέες τους
  • βλέπουν σχέσεις και να κάνουν συνδέσεις
  • συγκρίνουν
  • σκέφτονται δημιουργικά
  • ενισχύουν τη μάθηση
  • χουν μία συνολική εικόνα της προόδου
  • αναγνωρίζουν παρερμηνείες και λάθος συνδέσεις
Για τους παραπάνω λόγους στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ένα ταξίδι στη γνωριμία και στην κατανόηση των εννοιολογικών χαρτών. Συμμετέχοντες σ? αυτή τη «μαγική» περιπέτεια ήταν οι γονείς της Ε 2 τάξης. Το ταξίδι αυτό πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 23/10/2013 και περιελάμβανε α) θεωρητική παρουσίαση και ανάλυση του εννοιολογικού χάρτη και β) βιωματικά εργαστήρια όπου οι γονείς μελέτησαν έτοιμους εννοιολογικούς χάρτες, συμπλήρωσαν κενούς και έφτιαξαν τους δικούς τους χάρτες σε ενότητες του μαθήματος της Ιστορίας