Aφιέρωμα στον παραολυμπιονίκη Κατσαρό Ανδρέα

Tην Τρίτη 3 του Δεκέμβρη (παγκόσμια ημέρα για τα ΑμΕΑ), τρεις μέρες μετά την εκδήλωση προς τιμή της Βούλας Πατουλίδου το σχολείο μας υποδέχθηκε τον αργυρό παραολυμπιονίκη του Πεκίνου, το 2008, Ανδρέα Κατσαρό.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων προετοίμασε μια εκδήλωση που είχε δυο στόχους :αφ' ενός να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στην διαφορετικότητα και την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης και αφ' εταίρου να τιμήσει τον παραολυμπιονίκη για την διάκρισή του.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ΑμΕΑ από το ΚΕΠΕΠ Σιδ/στρου με συνοδεία προσωπικού καθώς επίσης και κλιμάκιο του ΚΕΔΔΥ Σερρών.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με την χορωδία και το τραγούδι του Μίκη Θεοδωράκη «την πόρτα ανοίγω».Στη συνέχεια ο Δντης διηγήθηκε ιστορίες για την αυτοεκτίμηση και την αλληλεγγύη των ανθρώπων. Οι μαθητές της ΣΤ παρουσίασαν το θεατρικό για την διαφορετικότητα «αυτοί που περπατούσαν στο γελαστό πλανήτη» και οι μαθητές της Ε τάξης μικρά δρώμενα «μη με κοροϊδεύεις» και «Απλά πράγματα». Ο καθηγητής μουσικής Αθανασιάδης Α. και η δασκάλα Χονδρολέου Γ. απέδωσαν το τραγούδι «Αερικά»
Στη συνέχεια έγινε η παρουσίαση του παραολυμπιονίκη Ανδρέα Κατσαρού. Τον λόγο πήρε ο παραολυμπιονίκης και αναφέρθηκε στην διαφορετικότητα, στην αναπηρία του, στη ζωή του, στις συνήθειές του, στην προσπάθειά του και στην ικανοποίηση που εισπράττει από ενασχόλησή του με τον αθλητισμό και τον πρωταθλητισμό. Άκουσε τους μικρούς μαθητές, απάντησε στις ερωτήσεις τους , μοίρασε αυτόγραφα, φωτογραφήθηκε μαζί τους και τόνισε πως στη ζωή δεν έχει σημασία η πτώση αλλά το πόσο γρήγορα σηκώνεσαι και συνεχίζεις με αισιοδοξία. Στη συνέχεια οι μαθητές ομαδικά στόλισαν με τις ευχές τους το δέντρο της αυτοεκτίμησης και αποχαιρέτισαν τον παραολυμπιονίκη χαρίζοντάς του μια ανθοδέσμη και μια κατασκευή των μαθητών
-Ανδρέα σε ευχαριστούμε που μας έδειξες πόσο πολύτιμο είναι το δώρο της ζωής

Δντης 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου