Αφιέρωμα στην Ολυμπιονίκη Βούλα Πατουλίδουυ

Tην Παρασκευή 29 του Νοέμβρη το σχολείο μας υποδέχθηκε την ολυμπιονίκη Βούλα Πατουλίδου. Μπορεί να μην γκρεμίσαμε έναν τοίχο στην υποδοχή της αλλά στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων το σχολείο μας τίμησε με τον καλύτερο τρόπο την χρυσή μας ολυμπιονίκη. Μαθήτριες της ΣΤ παρουσίασαν χορογραφία με θέμα τους ολυμπιακούς κύκλους. Έγινε αναδρομή στους Ολυμπιακούς αγώνες με ιδιαίτερη αναφορά στον τριαστή ολυμπιονίκη Λεωνίδα τον Ρόδιο, Στη συνέχεια τρεις ολυμπιονίκες, ο Κόροιβος (ο πρώτος ολυμπιονίκης της αρχαιότητας ),ο Σπύρος Λούης και η Βούλα Πατουλίδου συνομίλησαν για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ολυμπιακών αγώνων στις εποχές που έζησε ο καθένας, Στη συνέχεια έγινε η παρουσίαση της Βούλας Πατουλίδου και μαθήτριες της ΣΤ την στεφάνωσαν με τον κότινο του σχολείου. Η συνέχεια ανήκε στην ολυμπιονίκη που καθήλωσε τους μικρούς μαθητές και το κοινό με τις περιγραφές της, τις σκέψεις της ,τις εκμυστηρεύσεις της , τις συμβουλές της, τα συναισθήματά της και την εθελοντική της δράση στον Ερυθρό. Τελειώνοντας ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων της χάρισε ανθοδέσμη και οι μαθητές του σχολείου μια αναμνηστική κατασκευή τους. Η ολυμπιονίκης μοίρασε αυτόγραφα ,φωτογραφήθηκε με τους μαθητές που δεν χόρταιναν να χώνονται στην απλόχερη και ζεστή αγκαλιά της.
-Βούλα σ' ευχαριστούμε που ήρθες στο σχολείο μας και μας δίδαξες να βάζουμε στόχους και να ξεπερνάμε τα «εμπόδια» της ζωής.

Δντης 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου