2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Αφιερώματα

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΚΥΡΜΑΝΙΔΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ
Το σχολείο μας, στις 2 Απριλίου 2014, ημέρα αφιερωμένη στο παιδικό βιβλίο, φιλοξένησε την συμπολίτισσα μας συγγραφέα Κυρμανίδου Σωτηρία. Στην αρχή η συγγραφέας γνώρισε τους μαθητές των μικρών τάξεων (Α,Β και Γ τάξης). Στη συνέχεια ακολούθησε η κεντρική εκδήλωση με τους μαθητές των μεγάλων τάξεων και αρκετούς γονείς που παρακολούθησαν την εκδήλωση. Ο Δντης έκανε μια σύντομη παρουσίαση για την εξέλιξη του γραπτού λόγου και του παιδικού βιβλίου.Στη συνέχεια οι μαθητές της Δ τάξης απέδωσαν θεατρικά το διήγημα της συγγραφέως «Το τραγούδι της συγνώμης» και η χορευτική ομάδα της ΣΤ σε διδασκαλία της καθηγήτριας Πανηγυροπούλου Β. και απαγγελία της δασκάλας Ντικμπασάνη Β. απέδωσε χορευτικά το ποίημα ¨Αστρομαργαριτάρι». Συγκινημένη η συγγραφέας πήρε τον λόγο ,μίλησε για τις σκέψεις της ,τα συναισθήματά της ,τα σχέδιά της ,τις αγωνίες της ,αποκάλυψε στους μαθητές τα μικρά και μεγάλα της συγγραφικά¨ μυστικά¨, τους μίλησε για το καινούριο της βιβλίο ,απάντησε στις ερωτήσεις τους και κλείνοντας τους συνέστησε να αγαπούν αυτό που κάνουν ότι κι αν είναι αυτό. Το βιβλίο είναι η καλύτερη συντροφιά των ανθρώπων και μας επιτρέπει να ταξιδέψουμε στους φανταστικούς κόσμους των συγγραφέων.
Ευχαριστούμε την κυρία Κυρμανίδου που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας και ταξίδεψε τους μαθητές μας στα λογοτεχνικά της μονοπάτια. Της ευχόμαστε καλοτάξιδο το καινούριος της βιβλίο και ελπίζουμε σε μελλοντικές συνεργασίες.
Ο Δντής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδ/στρου