2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Αφιερώματα

Αφιέρωμα στην Ολυμπιονίκη Πόπη Ουζούνη

Το σχολείο μας στις 24 Νοεμβρίου φιλοξένησε την δικιά μας (κατάγεται από το Χορτερό) σφυροβόλο Ολυμπιονίκη Ουζούνη Πόπη, η οποία για περίπου 20 χρόνια διακρίθηκε στους ελληνικούς και παγκόσμιους στίβους με αποκορύφωμα, την ολυμπιάδα του Σύδνεϋ το 2000, όπου με μια βολή στα 18,63 μ κατέλαβε την 7η θέση.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια σύντομη παρουσίαση του βιογραφικού της και των διακρίσεων της από τον Δντη του σχολείου. Μαθητές της ΣΤ απέδωσαν θεατρικά το ποίημα «όταν αγωνίζεσαι» ενώ η μαθήτρια Γκόγκα Ε. στεφάνωσε την Ολυμπιονίκη. Την σκυτάλη πήρε η ίδια η ολυμπιονίκης η οποία αναφέρθηκε στους ολυμπιακούς αγώνες, στις λαμπαδοδρομίες (η ίδια ήταν λαμπαδηδρόμος στο Σιδ/στρο το 2004), στην ξεχωριστή εμπειρία της στο Σίδνευ και στους ολυμπιακούς αγώνες του 2004. Μάλιστα, επειδή μόνο το αγώνισμα της σφαιροβολίας διεξήχθη στο αρχαίο στάδιο της Ολυμπίας είχε την τιμή να είναι η πρώτη Ελληνίδα που αγωνίσθηκε στο ίδιο στάδιο όπου πριν από 2500 χρόνια αγωνίζονταν οι αρχαίοι Έλληνες. Μας μίλησε για το δύσκολο αγώνισμά της, τις ατέλειωτες προπονήσεις της, τις αποτυχίες της, τα συναισθήματά της και την ικανοποίηση που εισέπραξε πετυχαίνοντας τους υψηλούς στόχους που είχε θέσει.
Τελειώνοντας, η μαθήτρια Κορωνίδου Ε. της χάρισε εκ μέρους του σχολείου ένα αναμνηστικό εικαστικό έργο και η Ολυμπιονίκης χάρισε στο σχολείο ένα μπλουζάκι του Μουσείου Ολυμπιονικών, υπογεγραμμένο από πολλούς ολυμπιονίκες της χώρας μας. Η ολυμπιονίκης φωτογραφήθηκε με τους μαθητές, το εκπαιδευτικό προσωπικό και μέλη του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων και υπέγραψε αυτόγραφα στους μαθητές
Κα Πόπη Ουζούνη, σας ευχαριστούμε που μας τιμήσατε και επισκεφθήκατε το σχολείο μας. Σας ευχαριστούμε που μας διδάξατε με τον καλύτερο τρόπο, πόσο υπέροχο πράγμα είναι να βάζεις ψηλούς στόχους και μέσα από αγώνες να τους καταχτάς.
Δντης 2ου Δημ. Σχολείου Σιδ/στρου