2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διάφορα

Η εκπαιδευτική βαλίτσα "2Π"

Η εκπαιδευτική βαλίτσα "2Π", "ταξίδεψε" και έφτασε στο σχολείο μας για το διάστημα από 26 Ιανουαρίου έως 6 Φεβρουαρίου 2015.
Έφερε σε επαφή τους μαθητές με χώρες μακρινές και μαρτυρίες από τους κατοίκους τους, μέσα από εκπαιδευτικό υλικό όπως: αντικείμενα, φακέλους με εγχειρίδια για τον εκπαιδευτικό και τους μαθητές, φωτογραφίες, χάρτες κτλ.
Κινητήρια μοχλός των δραστηριοτήτων ήταν μία κούκλα με το όνομα 2Π. Ο Παγκόσμιος Πολίτης, η οποία αναδιπλώνεται και στέκεται στην τάξη. Ο ανήσυχος αυτός ταξιδευτής έχει επισκεφθεί πολλά μέρη του κόσμου, έχει ερευνήσει τον τρόπο ζωής των ανθρώπων εκεί και έφερε στη σχολική τάξη τις εντυπώσεις του και τις ιστορίες των ανθρώπων που γνώρισε.
Μέσα από τα ταξίδια του σε 5 χώρες του κόσμου ,ο 2Π μοιράστηκε με τα παιδιά τις εμπειρίες και τις εικόνες που μάζεψε καθώς και τους προβληματισμούς του σχετικά με κάποια από τα παγκόσμια ζητήματα που απασχολούν την ανθρωπότητα. Ταυτόχρονα ξεδίπλωσε τα χαρακτηριστικά του Ενεργού Πολίτη, ευαισθητοποιώντας τα παιδιά να δράσουν για έναν κόσμο πιο δίκαιο.
Βασικοί στόχοι της εκπαιδευτικής βαλίτσας:
Η καλλιέργεια της συνείδησης του ενεργού πολίτη σε τοπικό και παγκόσμιο επίπεδο
Η ευαισθητοποίηση γύρω από τα παγκόσμια ζητήματα και την αλληλεξάρτηση μεταξύ τους
Βασικές έννοιες-θεματικές που προσεγγίστηκαν με τις δραστηριότητες:
Ανθρώπινα δικαιώματα
Φτώχεια
Ανισότητα
Περιβάλλον/Κλιματικές αλλαγές
Βιώσιμη Ανάπτυξη
Καταναλωτισμός
Ευχαριστούμε θερμά την Action Aid.
Οι ώρες που περάσαμε μαζί με τη βαλίτσα ήταν δημιουργικές και ελπίζουμε να περάσαμε και τα κατάλληλα μηνύματα στους μαθητές του σχολείου μας.