2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διάφορα

Τσικνοπέμπτη

Όπως κάθε Τσικνοπέμπτη, έτσι και φέτος ο σύλλογος γονέων σε συνεργασία με τον σύλλογο διδασκόντων του 2ου δημοτικού σχολείου τήρησαν το έθιμο του τσικνίσματος που αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της πολιτιστικής παράδοσης της χώρας μας.
Κάθε χρόνο οι μαθητές μας περιμένουν την ημέρα αυτή. Έτσι ο σύλλογος γονέων πρόσφερε δωρεάν σουβλάκια, λουκάνικα και αναψυκτικά στα παιδιά. Ταυτόχρονα ο σύλλογος διδασκόντων διάλεξε την ημέρα αυτή για να τιμήσει την κυρία Βεζύρη Ελένη η οποία για πολλά χρόνια ήταν καθαρίστρια του σχολείου μας. Της ευχόμαστε καλή σύνταξη, να είναι γερή και υγιής.
Να σημειώσουμε επίσης πως η τήρηση του εθίμου του ψησίματος εντάσσεται στην εκπαιδευτική διαδικασία μέσα από την Ευέλικτη ζώνη και το Κοινωνικό σχολείο και κινείται στην κατεύθυνση του ανοίγματος του σχολείου στην κοινωνία.