2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διάφορα

Eκδήλωση αφιερωμένη στα ΑμΕΑ

Την Τετάρτη 4 του Μάρτη ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών του σχολείου μας συνδιοργάνωσε με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου και το Ειδικό σχολείο Σερρών μια πολύ ξεχωριστή εκδήλωση αφιερωμένη στην Διαφορετικότητα και τα Άτομα με Ειδικές ανάγκες.
Στις 10:00 υποδεχθήκαμε τους μαθητές του ειδικού σχολείου με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς. Η γιορτή ξεκίνησε με το τραγούδι του Μίκη Θεοδωράκη, « Την πόρτα ανοίγω το βράδυ» με το οποίο μαθητές του σχολείου μας κρατώντας από το χέρι μαθητές του Ειδικού σχολείου τους οδήγησαν στις θέσεις τους. Στη συνέχεια ο Δντης του σχολείου, Γκένιος Ανδρέας , έκανε μια μικρή παρουσίαση της ζωής της Έλεν Κέλερ καταδείχνοντας ότι όταν τα ΑμΕΑ έχουν ένα καλό οικογενειακό και υποστηρικτικό κοινωνικό περιβάλλον και εκπαιδευτούν μπορούν να ζήσουν μια διαφορετική ζωή μεν αλλά μια ζωή με αξιοπρέπεια , γνώσεις και ομορφιά. Στη συνέχεια οι μαθητές της Ε τάξης παρουσίασαν ένα υπέροχο θεατρικό για την διαφορετικότητα, «Ο Μπούφος που δεν μπορούσε να πει το μπου».Η παράσταση συνεχίστηκε με το τραγούδι των lokomodos «Χέρια σαν κι αυτά» και το θεατρικό Τo κάτι άλλο (Καθριν Κειβ) από τους μαθητές του ολοήμερου και του Γ1.Ακολούθησε το θεατρικό δρώμενο «Δεν πειράζει να ΄σαι διαφορετικός» (Τοντ Παρ) στο οποίο συμμετείχαν και μαθητές του ειδικού σχολείου. Η παράσταση έκλεισε με το τραγούδι «ΠΑΛΙΑΤΣΟΣ» που τραγούδησαν πιασμένοι χέρι-χέρι οι μαθητές του σχολείου μας και του ειδικού σχολείου .¨Ήταν μια πολύ τρυφερή εκδήλωση που συγκίνησε τους μαθητές ,εκπαιδευτικούς και γονείς που την παρακολούθησαν .Στη συνέχεια ,για την ανάμνηση αυτής της μέρας, το σχολείο χάρισε έναν πίνακα της μαθήτριας Δημαράκη Αλίκης με θέμα την αναπηρία στον διευθυντή του ειδικού σχολείου Κο Κιοσσέ Κώστα ο οποίος ανταπέδωσε χαρίζοντας στο σχολείο μας μια φιλοτεχνημένη γλάστρα με θέμα την ισότητα .Οι μαθητές της ΣΤ πρόσφεραν δικές τους εικαστικές δημιουργίες στους μαθητές του Ειδικού σχολείου και ο Σύλλογος Γονέων ένα μικρό κέρασμα.
Μέσα σ αυτή την συγκινητική ατμόσφαιρα δόθηκαν αμοιβαίες υποσχέσεις ώστε αυτή η πρώτη συνάντηση να αποτελέσει ξεκίνημα για μια σταθερή επικοινωνία των δυο σχολείων με μελλοντικές συνεργασίες .
Στην είσοδο του σχολείου οι μαθητές φιλοτέχνησαν χέρια συμπαράστασης στα οποίες ζωγράφισαν τις σκέψεις τους και τις ευχές τους για τα ΑμΕΑ δημιουργώντας ένα υπέροχο συλλογικό έργο.
Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των δυο σχολείων πιασμένοι χέρι χέρι ενώθηκαν σε έναν μεγάλο κύκλο στην αυλή του σχολείου απελευθερώνοντας με τα μπαλόνια των δυο σχολείων την ενέργειά τους και τα συναισθήματά τους σε όλο τον κόσμο.
Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας και ειδικά της ΣΤ, Ε και Γ1 που δούλεψαν σκληρά για να ετοιμασθεί αυτή η γιορτή, στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και ιδιαίτερα στους: Μαγκούνη Πωλίνα (θεατρολόγο), Μαλάκο Πέτρο (μουσικό), Σαββίδου Χαρά (ηλεκτρονική υποστήριξη), Αγγελάκη Εύα(εικαστικό), Δομτζίδη Απόστολο (μικροφωνική εγκατάσταση)
Ελπίζουμε ότι μέσα από την εκδήλωση αυτή υλοποιήθηκαν οι στόχοι που είχε θέσει ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας που προγραμμάτισε την εκδήλωση αυτή και δεν είναι άλλοι από το άνοιγμα του σχολείου στην ευρύτερη κοινωνία ,ουσιαστική επικοινωνία με δομές της ειδικής αγωγής (στην περίπτωσή μας με το ειδικό σχολείο) και την ευαισθητοποίηση των μαθητών ,εκπαιδευτικών και γονέων σε θέματα που άπτονται της Ειδικής Αγωγής,
Δντης