2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διάφορα

Πρόγραμμα εκμάθησης Batminton

Την Τετάρτη 11/03/2015 έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σιδηροκάστρου πρόγραμμα εκμάθησης Batminton για τους μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας.
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός αλλά και προπονητής της ομάδας ΚΑΣΤΡΟ Σιδηροκάστρου κύριος Ξάνθου Βασίλειος μας μίλησε για την ιστορία του αθλήματος το οποίο μπορεί να μην είναι τόσο γνωστό οπουδήποτε αλλού όσο στο Σιδηρόκαστρο, αφού αποτελεί την "Μητρόπολη του Batminton"
Η πόλη μας έβγαλε και συνεχίζει να βγάζει πρωταθλητές οι οποίοι τα κατάφεραν και πέτυχαν την είσοδό τους σε πανεπιστήμια και σε ανώτατες σχολές της χώρας μας.
Αυτό σημαίνει πως κάνοντας σωστό προγραμματισμό και έχοντας υπομονή και επιμονή μπορούμε να τα συνδυάσουμε και τα δύο, σχολείο και αθλητισμό μαζί.
Στη συνέχεια μας έκανε επίδειξη και διδασκαλία κάποιων βασικών δεξιοτήτων του αθλήματος και τέλος οι μικροί μαθητές έκαναν πρακτική εξάσκηση παίζοντας αγώνες μεταξύ τους.
Το χάρηκαν με την ψυχή τους.
Να σημειώσουμε εδώ πως το ίδιο πρόγραμμα παρακολούθησαν τις προηγούμενες μέρες και τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας απ΄ όπου ευχόμαστε να ξεφυτρώσουν αυριανοί πρωταθλητές.