2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διάφορα

Αφιέρωμα στον συγγραφέα Μάνο Κοντολέων

Το σχολείο μας, στις 28 Απριλίου 2015, είχε την τιμή και την χαρά να φιλοξενήσει τον συγγραφέα Μάνο Κοντολέων σε ανοιχτή εκδήλωση. Ο Δντης καλωσόρισε τον συγγραφέα και τον σχολικό Σύμβουλο Κο Παρασκευά που παρευρέθηκε στην εκδήλωση. Η δασκάλα Χονδρολέου Γεωργία έκανε μια μικρή παρουσίαση του βιογραφικού του συγγραφέα. Στη συνέχεια μαθητές της Α έθεσαν ένα αινιγματάκι στο κοινό, μαθητές της ΣΤ απήγγειλαν φράσεις με θέμα το βιβλίο και οι μαθητές της Γ τάξης απέδωσαν θεατρικά το διήγημα του συγγραφέα «« ένα συρτάρι γεμάτο όνειρα » .Η μαθήτρια της Ε τάξης Παζιώνη Σοφία διάβασε ένα κείμενο που έγραψε για τον συγγραφέα και στη συνέχεια μαθήτριες της ΣΤ με θεατρικό τρόπο ανέβασαν τον συγγραφέα στο βήμα. Έκπληκτος ο συγγραφέας πήρε τον λόγο, δέχτηκε καταιγισμό ερωτήσεων από τους μαθητές καταθέτοντας τις σκέψεις του, τα συναισθήματά του, τα σχέδιά του, τις εμπειρίες του ,περιέγραψε τα πρώτα του βήματα, τη σχέση του με τα βιβλία του και τους ήρωές του, αποκάλυψε στους μαθητές τα μικρά και μεγάλα συγγραφικά "μυστικά" και τους είπε μια αλληγορική ιστορία με το αγαπημένο του γατάκι. Κατόπιν ο συγγραφέας δέχτηκε ένα αναμνηστικό έργο των μαθητών για να θυμάται την ημέρα αυτή και υπέγραψε τα βιβλία των μαθητών.
Ήταν μια υπέροχη εκδήλωση που συνδιοργανώθηκε με επιτυχία από τον Σύλλογο διδασκόντων και τον Σύλλογο γονέων του σχολείου. Ευχαριστούμε τον κύριο Μάνο Κοντολέων που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας και ταξίδεψε τους μαθητές μας με τα βιβλία του και τις σκέψεις του. Του ευχόμαστε να είναι υγιής και δημιουργικός και να γράφει πάντα ιστορίες για να μας ταξιδεύουν στους δικούς του κόσμους.
Ο Δντής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδ/στρου