2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διάφορα

Ζωοφιλία

Πρόγραμμα Ζωοφιλίας από την ομάδα Ζω.Ε.Σ
Την Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015, μέλη της ομάδας Ζω.Ε.Σ, με υπεύθυνη την Κα Παπαποστόλου Κατερίνα επισκέφθηκαν το σχολείο μας και υλοποίησαν το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα που αφορούσε τις σχέσεις ανθρώπων και ζώων.
Το πρόγραμμα παρακολούθησαν περιοδικά όλες οι τάξεις του σχολείου μας. Με εμψυχώτριες την Κα Κατερίνα(που στο τέλος έχασε κυριολεκτικά την φωνή της ), την Κα Ιωάννου Νικολέτα και τις δικές μας Καραπιδάκη Ειρήνη και Καραπιδάκη Κούλα, οι μαθητές μας μέσα από ένα πλούσιο διαθεματικό, οπτικοακουστικό υλικό κατανόησαν και έμαθαν πώς να πλησιάζουν έναν σκύλο, τι να κάνουν σε περίπτωση επίθεσης κάποιου σκύλου εναντίον τους και το βασικότερο όλων πώς να υιοθετούν υπεύθυνα και να συμβιώνουν αρμονικά μαζί του, ώστε να μείνουν ως το τέλος της σύντομης ζωής του σκύλου για πάντα φίλοι. Οι μαθητές γνώρισαν τους δυο σκύλους, τον Άξελ και την Διώνη, διαπίστωσαν πόσες ικανότητες μπορεί να αναπτύξει ένας σκύλος όταν μεγαλώσει με φροντίδα και εκπαιδευτεί κατάλληλα, ενημερώθηκαν για την πολύτιμη βοήθεια που παρέχουν οι σκύλοι ? οδηγοί τυφλών, συμμετείχαν σε διαδραστικά, βιωματικά παιχνίδια μέσα από τα οποία οι μαθητές μας αναθεώρησαν πολλές παλιές απόψεις και κατάλαβαν ότι η ζωοφιλία δεν εξαντλείται στο παιχνίδι τους με τα ζώα αλλά σημαίνει αγάπη, φροντίδα, ενσυναίσθηση και έμπρακτο ενδιαφέρον για τα δικαιώματά τους.
Ευχαριστούμε τα μέλη της ομάδας Ζω.Ε.Σ για την παρουσίαση του προγράμματός τους. Θέλουμε να τους διαβεβαιώσουμε ότι με την παιδαγωγική προσέγγιση, το περιεχόμενο του προγράμματος και προπαντός με τον ενθουσιασμό της ομάδας, ευαισθητοποίησαν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείο μας και συνέβαλλαν στην οικοδόμηση ζωοφιλικής συνείδησης στην σχολική μας κοινότητα.
Δντης 2ου Δ.Σx. Σιδ/στρου