2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Διάφορα

Τοίχος καλοσύνης

Πριν δυο χρόνια στο Ιράν, κάποιος είχε μια ιδέα για να εκδηλώνουν οι συμπολίτες του με έναν καινούριο ,πιο άμεσο και ουσιαστικό την αλληλεγγύη τους στους συνανθρώπους τους που έχουν οικονομικές δυσκολίες. Έβαλε λοιπόν μερικές κρεμάστρες και άγκιστρα σε έναν τοίχο, γράφοντας δίπλα τα εξής: «Εάν δεν τα χρειάζεστε, αφήστε τα εδώ. Εάν τα χρειάζεστε, πάρτε τα». Έτσι ενώ οι τοίχοι συνήθως χωρίζουν τους ανθρώπους, «οι τοίχοι της καλοσύνης» έφεραν τους ανθρώπους πιο κοντά τον έναν στον άλλο.
Στο σχολείο μας οι μαθητές του Δ2 υλοποιούν στο μάθημα της ευέλικτης ζώνης το πρόγραμμα « Φτώχεια». Σκεφτήκαμε λοιπόν, στα πλαίσια του προγράμματος, πως θα μπορούσαμε κι εμείς στην είσοδο του σχολείου να δημιουργήσουμε τον δικό μας «ΤΟΙΧΟ ΚΑΛΟΣΎΝΗΣ» για να δώσουμε την ευκαιρία στους δικούς μας συμπολίτες να μοιρασθούν με αυτούς που τα έχουν ανάγκη ,πράγματα απλά και καθημερινά όπως ρούχα ,παπούτσια, παιχνίδια και τρόφιμα που μπορούν να διατηρηθούν. Είμαστε σίγουροι ότι οι συμπολίτες μας θα αγκαλιάσουν την πρωτοβουλία αυτή και στον «τοίχο της καλοσύνης», χωρίς την διαμεσολάβηση κάποιου φορέα θα αφήσουν ότι δεν τους χρειάζεται για να δώσουν της ευκαιρία σε κάποιον που το έχει ανάγκη να το πάρει.
2ο Δ.ΣΧ Σιδ/στρου