Δράσεις σε συνεργασία με την ΟΥΝΕΣΚΟ Σερρών

Την Τετάρτη 13/11/2019, μετά από συνεννόηση με την ΟΥΝΕΣΚΟ Σερρών, επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι εμψυχωτές Παναγιώτης Μωυσίδης  και Μαρία Καλουπτσή, προκειμένου να υλοποιήσουν μαζί με τους μαθητές/τριες των τάξεων Β΄και Γ΄ και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών των τάξεων Θεοδώρας Γκαδάτσου και Παύλου Παυλίδη, οι οποίοι επέλεξαν το πρόγραμμα, παιγνιώδεις και βιωματικές δράσεις που ενισχύουν τη δημοκρατική παιδεία και την αντίληψη για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Οι δράσεις είναι μέρος του εκπαιδευτικού υλικού που μπορεί κανείς να βρει στο εγχειρίδιο εκπαίδευσης για τα ανθρώπινα δικαιώματα για παιδιά “Μικρή πυξίδα” (Compasito), το οποίο είναι έκδοση του Συμβουλίου της Ευρώπης  (ενδεικτικά https://www.demopaideia.gr/wp-content/uploads/2015/11/councileurope_compasito_gr.pdf).

Πιο συγκεκριμένα, υλοποιήθηκαν σε ξεχωριστά δίωρα οι δράσεις  “Τα δικαιώματα του κουνελιού” με την Β’ τάξη και “Τι υπέροχος κόσμος” με την Γ΄τάξη . Τα παιδιά ζωγράφισαν, χόρεψαν και συζήτησαν  για τα ανθρώπινα δικαιώματα, τον αλληλοσεβασμό, τον υπέροχο κόσμο στον οποίο θα επιθυμούσαν να ζουν και τον άσχημο κόσμο που θα προτιμούσαν να αποφύγουν.

Οι δράσεις που στηρίχθηκαν στη βιωματική συμμετοχή έδωσαν σε όλα τα παιδιά πολλές ευκαιρίες να εκφράσουν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους για τα παραπάνω ζητήματα, καθώς επίσης και να γνωρίσουν τη χάρτα των ανθρώπινων δικαιωμάτων.

Ευχαριστούμε θερμά την ΟΥΝΕΣΚΟ Σερρών και τους εμψυχωτές που για πρώτη φορά μας επισκέφτηκαν  συνεισφέροντας στην ανάπτυξη και ενίσχυση της δημοκρατικής εκπαίδευσης στο σχολείο μας και ευελπιστούμε να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας στο άμεσο μέλλον για πολλές πολλές νέες δράσεις.