Εγγραφές για την Α΄ τάξη σχ. έτους 2022-23

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς – κηδεμόνες που θέλουν να γράψουν τα παιδιά τους στην Α΄ τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου (περίοδος εγγραφών από 1 έως και 18 Μαρτίου) θα πρέπει να έχουν υπόψη τα εξής:

α)  Τα όρια της σχολικής περιφέρειας του 2ου Δημ. Σχ. Σιδηροκάστρου που έχουν ως εξής:

Από την είσοδο της πόλης από Νότο (από Σέρρες), οδός Βασ. Γεωργίου Β΄, ανατολικά της οδού έως την τομή της οδού με τον χείμαρρο Μαϊμούδα, στη συνέχεια το φυσικό όριο του χειμάρρου Μαϊμούδα μέχρι την τομή με τον ποταμό Κρουσοβίτη και όλη η περιοχή ανατολικά της κοίτης του.

β) Στην Α΄τάξη εγγράφονται όλοι οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 01-01-2016 έως και 31-12-2016.

γ) ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ είναι:

1. 1. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).Τα δελτία Υγείας εκδίδονται από Νοσοκομεία ,Κέντρα Υγείας  και ιδιώτες γιατρούς. Το έντυπο μπορείτε να το εκτυπώσετε και μέσω διαδικτύου και θα χρειασθεί οπωσδήποτε για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Θα πρέπει να έχει παραδοθεί υπογεγραμμένο από ιατρό πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς ή νωρίτερα, αν είναι δυνατό.
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων (π.χ. αντίγραφο φορολογικής δήλωσης ή λογαριασμό ΔΕΗ)
  4. Βεβαίωση φοίτησης στο Νηπιαγωγείο
  5. Αίτηση εγγραφής με στοιχεία επικοινωνίας της οικογένειας
  6. Αίτηση για τη φοίτηση στο ολοήμερο και στην πρωινή ζώνη (προαιρετικά, αν το επιθυμούν οι γονείς).

Επίσης απαιτούνται τα παρακάτω έγγραφα που, ωστόσο,  το σχολείο θα αναζητήσει αυτεπάγγελτα χωρίς υποχρέωση των γονέων

-Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου

-Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας

δ) Οι γονείς – κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο (Νικ. Ιντζέ 27) για την εγγραφή μετά από τηλεφωνικό ραντεβού με τον δ/ντη στο 2323023180.

Για περισσότερες πληροφορίες και επικοινωνία στο ίδιο τηλέφωνο και στο e-mail: mail@2dim-sidir.ser.sch.gr .