Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε θέματα πυρασφάλειας

Αμέσως μετά την τέλεση του Αγιασμού και την αποχώρηση των μαθητών/τριών ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου παρακολούθησε επιμορφωτικό σεμινάριο 2 ωρών με εισηγητές πυροσβέστες του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Σιδηροκάστρου.

Το σεμινάριο περιελάμβανε δύο θέματα: α) την εκμάθηση της ορθής χρήσης των πυροσβεστήρων και β) συμβουλές για τη στάση των εκπαιδευτικών σε διάφορες περιστάσεις πυρκαγιάς στο σχολείο. Αρχικά οι επιμορφωτές πραγματοποίησαν διάλεξη σχετικά με τα θέματα για τα οποία ενδιαφέρθηκαν να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση που κράτησε το ενδιαφέρον όλων αμείωτο μέχρι το τέλος.

Ευχαριστούμε θερμά τον Ανθυποπυραγό κ. Μήλτσιο Ιωάννη και τον Υπαρχιπυροσβέστη κ. Αναστασιάδη Ελευθέριο για την άψογη διεξαγωγή του σεμιναρίου και τον Διοικητή του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Σιδηροκάστρου κ. Ριγανά Αθανάσιο για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα του Συλλόγου μας.