Εξ αποστάσεως εκπαίδευση – Blog και εγγραφές στο ΠΣΔ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

α) Στο σχολείο μας έχει ήδη προχωρήσει η δημιουργία υποδομής για την εξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαίδευση. Αυτό σημαίνει ότι γονείς και μαθητές/τριες ήδη λαμβάνουν εκπαιδευτικό υλικό είτε μέσω των e-mail των υπεύθυνων τμημάτων, είτε μέσων κοινωνικής δικτύωσης είτε μέσα από το blog που έχει στηθεί με πρωτοβουλία της εκπ/κου ΠΕ86 κ. Αναστασίας Σιδηροπούλου, την οποία και ευχαριστούμε θερμά για την βοήθειά της.

β) Μπορείτε συνεπώς να λαμβάνετε εκπαιδευτικό υλικό που αναρτάται στο blog, όχι μόνο από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τμημάτων αλλά και από εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων. Μια σύντομη περιήγηση στο blog είτε μέσω της ιστοσελίδας είτε απευθείας στη διεύθυνση https://2odimsid.blogspot.com/

θα σας βοηθήσει να βρείτε υλικό από οποιαδήποτε τάξη και ειδικότητα έχει αναρτήσει.  Τη στιγμή αυτή υπάρχει διαθέσιμο υλικό σε όλες τις τάξεις και στις περισσότερες ειδικότητες.

γ) Κάποιοι εκπαιδευτικοί ήδη έχουν οργανώσει τάξεις και σε άλλες πλατφόρμες ή διερευνούν τρόπους γι’ αυτό. Όσοι το έχουν κάνει ή θα το κάνουν θα σας προσκαλέσουν με τον τρόπο που ήδη επικοινωνούν μαζί σας.

Ωστόσο, στην παρούσα φάση η τηλεδιάσκεψη και οι μορφές σύγχρονης εκπαίδευσης δεν είναι εφικτές. Αρκετοί γονείς δεν έχουν εγγράψει τα παιδιά τους στο ΠΣΔ, αν και αυτό έχει υποδειχθεί από το σχολείο μέσα από e-mail και δημοσίευση στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης. Τη στιγμή που δημοσιεύεται το κείμενο μόνο 53 από τους 147 συνολικά μαθητές είναι εγγεγραμμένοι στο ΠΣΔ, ενώ στην ασύγχρονη μετέχουν με βάση την ανταπόκριση μέσω email λιγότεροι από 80. Το γεγονός αυτό θέτει κατά συνέπεια κάποιους περιορισμούς στη διαδικασία.  Βέβαια, είναι αυτονόητο πως αντιλαμβανόμαστε ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι οικογένειες είναι πολλαπλά και σοβαρά.

δ) Παρά τα παραπάνω συστήνουμε και πάλι στους γονείς που δεν έχουν προχωρήσει σε εγγραφή των παιδιών τους στο ΠΣΔ να το κάνουν. Η διαδικασία τώρα που το Δίκτυο έχει βελτιώσει τη λειτουργία του είναι σχετικά εύκολη. Εκτός από οικογενειακά στοιχεία χρειάζεται μόνο ο ΑΜ στο σχολείο του μαθητή, ο οποίος αναγράφεται στον έλεγχο προόδου. Αν δεν υπάρχει έλεγχος μπορείτε είτε μέσω e-mail προς το σχολείο στη διεύθυνση

mail@2dim-sidir.ser.sch.gr είτε με τηλέφωνο στο 2323023180 σε ώρες 10.30-12.30 να το ζητήσετε.

ε) Είναι χρήσιμο οι μαθητές/τριες να απαντούν στους εκπαιδευτικούς με τις εργασίες τους έγκαιρα, έτσι ώστε να υλοποιείται ο προγραμματισμός και να διατηρείται η ροή της επικοινωνίας.

στ) Υπενθυμίζουμε επίσης ότι από αύριο Δευτέρα 30 Μαρτίου ξεκινά το πρωινό πρόγραμμα εκπαιδευτικής τηλεόρασης από τα κανάλια της ΕΡΤ, το οποίο και θα βρείτε αναρτημένο στο blog μας.

Με χρήση των τρόπων επικοινωνίας που υποδείχθηκαν παραπάνω μπορούμε να απαντήσουμε σε κάθε άλλη απορία σας.