Νέα αποκτήματα της βιβλιοθήκης μας: η γενναιόδωρη προσφορά της Μαρίας Δοδακοπούλου

Τα τελευταία χρόνια τα βιβλία της σχολικής μας βιβλιοθήκης καταχωρήθηκαν και ταξινομήθηκαν στο πρόγραμμα myschool και σε ένα άλλο ειδικό πρόγραμμα για δανειστικές βιλιοθήκες, το mylib. Συνολικά 1500 και πλέον τίτλοι είχαν καταγραφεί.

Μια βιβλιοθήκη, ωστόσο, πέρα από το νοικοκύρεμά της χρειάζεται φρέσκα βιβλία, καινούριους τίτλους προσαρμοσμένους στις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής, στα αισθητικά και αναγνωστικά κριτήρια των μαθητών και των μαθητριών.

Ειδικά σε μια εποχή που κυριαρχεί η οθόνη, για να είναι ένα βιβλίο ελκυστικό θα πρέπει να πληροί πολλές προϋποθέσεις. Ήταν λοιπόν εύλογο ότι η σχολική μας βιβλιοθήκη είχε ανάγκη από νέα, σύγχρονα  βιβλία που να μαγνητίζουν το ενδιαφέρον των μικρών μας αναγνωστών και αναγνωστριών. Όπως προκύπτει από το αρχείο του σχολείου οι τελευταίες μεγάλες δωρεές ανάγονται πίσω, σε οικονομικά καλύτερες εποχές, περίπου στο 2000, όταν τα τότε μέλη του Συλλόγου Γονέων είχαν προβεί σε μαζικές αγορές που πλούτισαν τη συλλογή του σχολείου. Έκτοτε ελάχιστοι καινούριοι τίτλοι είχαν αποκτηθεί, ενώ αντίθετα οι δανεισμοί και η φθορά του χρόνου οδήγησαν πολλά βιβλία σε αχρηστία. Μάλιστα η ανάγκη για την ανανέωση των τόμων είχε συζητηθεί πρόσφατα και στο σχολικό μας συμβούλιο.

Αυτό ακριβώς το μεγάλο κενό έρχεται να καλύψει η δωρεά της συναδέλφου εκπαιδευτικού –η οποία πλέον υπηρετεί στο σχολείο μας- Μαρίας Δοδακοπούλου και του υιού της, μαθητή του Παλλατίδειου Γυμνασίου Μιχαήλ Μαζνέικου. Η προσφορά 143 βιβλίων σε πραγματικά άριστη κατάσταση, εκδόσεων που οι περισσότερες παρουσιάστηκαν μετά το 2010, ήταν ακριβώς ο εμπλουτισμός που χρειαζόταν η βιβλιοθήκη μας για να ανανεωθεί.

Πιο αναλυτικά, η προσφορά αποτελείται από 96 λογοτεχνικά βιβλία, μυθιστορήματα και συλλογές διηγημάτων, διεθνώς καταξιωμένων συγγραφέων, Ελλήνων, όπως ο Μάνος Κοντολέων, η Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου, η Θέτη Χορτιάτη αλλά και ξένων όπως η Ένιντ Μπλάιτον, ο Ντιμίτερ  Ινκιόφ, ο Γιόαχιμ Φρίντριχ, ο Τζερόνιμο Στίλτον, ο Ρενέ Γκοσινί και άλλων. Επίσης από ένα συναρπαστικό παραμύθι, 8 χρήσιμα λεξικά, 21 εγκυκλοπαιδικά βιβλία σε υπερπολυτελείς τόμους και απίστευτα ενδιαφέροντα θέματα και 21 τόμους κλασικών κόμικς από αυτά που όλες οι γενιές παιδιών έχουν λατρέψει.

Τώρα η βιβλιοθήκη μας μαζί και με άλλες σημαντικές δωρεές όπως αυτή του συνταξιούχου συναδέλφου εκπαιδευτικού κ. Ζήση αριθμεί πάνω από 1700 τίτλους, νούμερο μάλλον εντυπωσιακό. Ωστόσο η είδηση δεν είναι μόνο στην ποσότητα, αλλά πλέον και  στην ποιότητα. Και αυτό, όπως ήδη αναφέραμε, το οφείλουμε και στα πολλά σύγχρονα βιβλία που δώρισαν στη βιβλιοθήκη μας η καλή μας συνάδελφος και το παιδί της.

Όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας, ακόμη και γονείς, μπορούν να βρουν τα βιβλία της δανειστικής μας βιβλιοθήκης στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://lib2dimsidirokastro.mysch.gr/ , να επιλέξουν κάποιο και σε συνεννόηση με τους δασκάλους ή τον διευθυντή να το δανειστούν, αφού πρώτα εγγραφούν ως μέλη. Υπεύθυνος της σχολικής βιβλιοθήκης είναι ο διευθυντής του σχολείου.

Τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας εκφράζουν τη μεγάλη τους χαρά, τη βεβαιότητά τους ότι τα βιβλία θα αξιοποιηθούν κατά τον καλύτερο τρόπο στο σχολείο μας και απευθύνουν και δημόσια θερμότατες ευχαριστίες στη Μαρία και στον Μιχαήλ γι’ αυτή την πολύ σημαντική δωρεά, αξίας χιλιάδων ευρώ, που δημιουργεί μια νέα δυναμική στη βιβλιοθήκη του 2ου Δημοτικού.