Οι μαθητές της ΣΤ συμμετέχουν στο μαθητικό ραδιόφωνο European School Radio

Το “European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο” λειτουργεί ως ένας διαδικτυακός ραδιοφωνικός σταθμός με κοινό ραδιοφωνικό πρόγραμμα για όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της μουσικής, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας εργάστηκαν και μελέτησαν ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων σε περιοχές ή χώρες του κόσμου. Ακόμη, γνώρισαν μουσικές των πολιτισμών αυτών, και επέλεξαν μετά από συζήτηση, τα αντιπροσωπευτικότερα τραγούδια. Τέλος, ήρθαν σε επαφή και υλοποίησαν όλα τα απαραίτητα στάδια για την παραγωγή μιας ραδιοφωνικής εκπομπής, από την προετοιμασίας της, μέχρι και την ηχογράφηση για την τελική της εφαρμογή.

Οι στόχοι αυτής της δραστηριότητας είναι οι μαθητές να γνωρίζουν τα βήματα προετοιμασίας μιας ραδιοφωνικής εκπομπής, να επιλέγουν ρόλους για την πραγματοποίηση της με βάση τις προτιμήσεις τους και τα ενδιαφέροντά τους. Μέσα από την επιλογή των μουσικών κομματιών που θα πλαισιώνουν την ραδιοφωνική εκπομπή, έρχονται σε επαφή με διάφορα είδη μουσικής και αναγνωρίζουν τα βασικά τους στοιχεία. Επιπλέον, μαθαίνουν να κάνουν κριτική αξιολόγηση και ανάλυση της μουσικής των διαφόρων ειδών που έχουν ακούσει.

Τέλος, μέσα από αυτή τη δραστηριότητα οι μαθητές προσεγγίζουν πολύπλευρα το ραδιόφωνο ως μέσο επικοινωνίας, αφού εργάζονται για το αποτέλεσμα, μέσα από τη συνεργασία, την αλληλεπίδραση και την έκφραση, ενώ ενθαρρύνεται η εφευρετικότητα, η δημιουργικότητα και η ομαδικότητα.

Η εκπομπή που δημιούργησαν οι μαθητές της Στ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου έχει τίτλο “Χριστουγεννιάτικα ήθη, έθιμα και μουσικές, από το 2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου”. Θα ακουστεί ζωντανά την Τετάρτη 28/12 στις 15:00 από το site του  διαδικτυακού Ραδιοφωνικού Σταθμού http://europeanschoolradio.eu/player.php  και πατώντας το κουμπί στο εικονίδιο, όπως φαίνεται στην αφίσα.

Επιπλέον, το αρχείο της εκπομπής θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα, ώστε όποιοι/ες δεν καταφέρουν να την ακούσουν ζωντανά να έχουν τη δυνατότητα να την ακούσουν κάποια άλλη ώρα και ημερομηνία. Η πρόσβαση στο αρχείο γίνεται εύκολα αν μεταβείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://europeanschoolradio.eu/el/radio-shows-repository

και κατόπιν Εκπομπές>Αρχείο Εκπομπών όπου πληκτρολογείτε το όνομα του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε θερμά και συγχαίρουμε τους μαθητές/τριες της ΣΤ’  Δάλλα Αλέξανδρο, Καρυοφύλλη Δόξα, Κοσμίδη Γεωργία, Κοσμίδη Δέσποινα, Κοσμίδη Χριστίνα, Μαραθέα Δημήτρη, Μαργαριτίδου Χριστίνα, Ματσακίδου Μαρία, Μαυρουδή Άγγελο, Πασχαλίδη Κωνσταντίνο, Ραβανίδη Δημήτρη για τη συμμετοχή τους στην παραγωγή και τη δασκάλα Μουσικής του σχολείου μας Δήμητρα Παρρή Νίκα, η οποία συνέλαβε την ιδέα και είχε την ευθύνη της υλοποίησης της δράσης, καθώς και τη συγγραφή του παραπάνω κειμένου για την ιστοσελίδα μας.