Πανελλήνια ημέρα κατά της Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού

Στις 6 Μαρτίου έγινε το αφιέρωμα στην πανελλήνια ημέρα κατά της βίας και του σχολικού εκφοβισμού στο σχολείο μας. Στις μεγάλες τάξεις προβλήθηκε η διαδικτυακή εκδήλωση του Χαμόγελου του Παιδιού με την παρουσίαση μιας έρευνας με πραγματικά συγκλονιστικά στοιχεία και παραδείγματα σχολικού εκφοβισμού, ενώ στις μικρότερες επιλέχτηκαν παρόμοιες δράσεις προσαρμοσμένες στις μικρές ηλικίες. Κύρια επιδίωξη όλων μας να μάθουμε ποιες συμπεριφορές είναι βίαιες, ποια συναισθήματα προκαλούν, γιατί κάποιοι γίνονται θύτες ή θύματα, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν και οι δύο αυτές ομάδες, τον ρόλο των εκπαιδευτικών και των γονέων  και, τέλος, πώς πρέπει να λειτουργούν οι συμμαθητές-παρατηρητές ώστε να συμβάλλον θετικά στην εξάλειψη της σχολικής βίας.

Την 5η και την 6η ώρα όμως η δράση ήταν συλλογική, με τη συμμετοχή όλου του σχολείου. Όλοι και όλες κατεβήκαμε στην αυλή για μια συμβολική φωτογραφία που θα μας υπενθυμίζει όλα όσα διδαχτήκαμε από τα πλούσια μηνύματα της ημέρας. Το αποτέλεσμα ήταν αυτή η αφίσα:Μαζί όμως με τα προηγούμενα δεν μπορούσαμε να αφήσουμε στην άκρη την επικαιρότητα με το τραγικό σιδηροδρομικό δυστύχημα που συνέβη στα Τέμπη στις 28 Φεβρουαρίου 2023. Έτσι αποφασίσαμε, δάσκαλοι και μαθητές , να βγάλουμε άλλη μια συμβολική φωτογραφία, η οποία αυτή τη φορά να εκφράζει τη θλίψη μας για το πολύ δυσάρεστο αυτό γεγονός και τη συμπαράστασή μας στις οικογένειες των χαμένων συνανθρώπων μας.

Και αργότερα ήρθε στα χέρια μας ένα ποίημα. Ένα όμορφο, συγκινητικό ποίημα που εμπνεύστηκαν και μας έδωσαν δυο μαθήτριες της Δ και της Ε τάξης που το παραθέτουμε αυτούσιο:

Πολλά πολλά μπράβο στα δυο κορίτσια μας! Ήταν μια ημέρα γεμάτη έντονη φόρτιση που όμως στο τέλος της εμάς τους μεγαλύτερους μας γέμισε υπερηφάνεια για τον πολύ όμορφο τρόπο που συνεργάστηκαν τα παιδιά μας σε όλες αυτές τις δύσκολες δραστηριότητες. Θερμά συγχαρητήρια, λοιπόν, σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες! Και του χρόνου, να συνεχίζουμε χωρίς βία, με αγάπη, με την ειρήνη στην καρδιά μας και ασφάλεια σε όλες τις μετακινήσεις μας.