Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση βράβευσης εκπαιδευτικών και μαθητών από του Σύλλογο Γονέων του 2ου Δημ. Σχ. Σιδηροκάστρου

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου το βράδυ της 23ης Ιουνίου 2021.

Η εκδήλωση που αρχικά είχε προγραμματιστεί για τον Σεπτέμβριο του 2020 και είχε αναβληθεί εξαιτίας της πανδημίας είχε ως στόχο την βράβευση εκπαιδευτικών και μαθητών της ΣΤ΄ τάξης σχολικού έτους 2019-20, που δημιούργησαν την ταινία μικρού μήκους «Αϊλί Εμέν». Η ταινία συμμετείχε στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον», τον οποίο διοργάνωσε η ΕΡΤ και απέσπασε το 1ο βραβείο. Το σενάριο βασίστηκε στο βιογραφικό βιβλίο της κ. Αμανατίδου-Ιωσηφίδου Μαρίας «Λάμνοντας την Ιστορία με το άροτρο της πατρικής μνήμης», στο οποίο η συγγραφέας μέσα από τις εμπειρίες του πατέρα της παρουσιάζει τα γεγονότα της γενοκτονίας και της εκδίωξης του Ποντιακού Ελληνισμού. Την ευθύνη της κινηματογραφικής μεταφοράς του σεναρίου, της παραγωγής και του συντονισμού της δράσης είχαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των δύο τμημάτων της ΣΤ τάξης κ. Ντικμπασάνη Βασιλική και Κ. Δομτζίδης Απόστολος.

Τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σε μια δύσκολη βραδιά λόγω καύσωνα και με τις υγειονομικές προϋποθέσεις που απαιτούνται εξαιτίας της πανδημίας προετοίμασαν σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων με αγάπη και μεθοδικότητα όλες τις αναγκαίες λεπτομέρειες για την τέλεση της εκδήλωσης: τοποθέτησαν καρέκλες στην αυλή του σχολείου στις κατάλληλες αποστάσεις, τύπωσαν προσκλήσεις που παρέδωσε στους καλεσμένους, ετοίμασαν εδέσματα και ποτά και προμηθεύτηκαν τις αναμνηστικές πλακέτες και τα διπλώματα για τους εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και τη συγγραφέα του βιβλίου.

Προσκεκλημένοι ήταν θεσμικοί εκπρόσωποι των αρχών του Δήμου Σιντικής, οι συμμετέχοντες στην παραγωγή της ταινίας εκπαιδευτικοί και μαθητές του σχολείου, η συγγραφέας, αλλά και όλοι οι άνθρωποι που βοήθησαν καθένας με τον δικό του τρόπο να ικανοποιηθούν οι ανάγκες και να ξεπεραστούν οι δυσκολίες της παραγωγής: όσοι πρόσφεραν τους χώρους για τα γυρίσματα, πολιτιστικοί σύλλογοι ή ιδιώτες που προμήθευσαν παραδοσιακές στολές, όπλα, λαογραφικά είδη της εποχής, εκείνοι που βοήθησαν στις μετακινήσεις της κινηματογραφικής ομάδας και, γενικότερα, όλοι οι συντελεστές αρωγοί που με καλή διάθεση και προθυμία συνεισέφεραν στην ολοκλήρωση των γυρισμάτων.

Μεταξύ των συνολικά 80 περίπου παρευρισκόμενων παρέστησαν ο Αντιδήμαρχος Σιδηροκάστρου κ. Ιντζές, ο Δήμαρχος Ηράκλειας κ. Κουτσάκης στην οικία του οποίου έγινε μεγάλο μέρος των γυρισμάτων,  ο Δημοτικός Σύμβουλος Σιντικής κ. Παναγιωτίδης, ο Πρόεδρος της Α.ΠΟ.ΔΡΑ.ΣΙ. κ. Γκελίπης, η Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Σιδηροκάστρου κ. Αγγελίδου ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλογου Σταρτσοβιτών κ. Τάτσιος, ενώ η εκδήλωση καλύφθηκε από τα τοπικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.

Αρχικά τον λόγο πήρε η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων κ. Καπουκρανίδου-Γιουβανούδη Τάνια, η οποία καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους και αναφέρθηκε συνοπτικά στο περιεχόμενο της εκδήλωσης και την αέναη προσπάθεια του Συλλόγου να στηρίζει τις δράσεις του σχολείου. Κάλεσε επίσης εκ μέρους των επισήμων τον κ. Ιντζέ και τον κ. Κουτσάκη, οι οποίοι απηύθυναν σύντομους χαιρετισμούς.

Στη συνέχεια κλήθηκε να μιλήσει ο διευθυντής του σχολείου κ. Τσιλικίδης, ο οποίος αναφέρθηκε στις πολλές συμμετοχές και βραβεύσεις του σχολείου τα τελευταία χρόνια σε μαθητικούς διαγωνισμού πανελλήνιου και περιφερειακού επιπέδου, στην παιδαγωγική σημασία των βιωματικών σχολικών δράσεων και, ολοκληρώνοντας, ευχαρίστησε θερμά τον Σύλλογο Γονέων για την πρωτοβουλία του να διοργανώσει μια εκδήλωση βράβευσης και έκφρασης ευχαριστιών, γεγονός που προάγει έμπρακτα τον πολιτισμό στην περιοχή.

Ακολούθησε η προβολή της βραβευμένης ταινίας και στη συνέχεια οι δημιουργοί εκπαιδευτικοί πήραν τον λόγο. Η κ. Ντικμπασάνη αναφέρθηκε στο χρονικό της παραγωγής και στις πολλές αντιξοότητες που έπρεπε να αντιμετωπιστούν με τα πενιχρά κινηματογραφικά μέσα που διαθέτει το σχολείο, στην καλή διάθεση και συνεργασία των παιδιών και, αναλυτικότερα, βήμα προς βήμα στον όλο σχεδιασμό της αξιοποίησης του βιβλίου της κ. Αμανατίδου Ιωσηφίδου και την υλοποίηση της κινηματογραφικής του μεταφοράς.

Ακολούθως, ο κ. Δομτζίδης ανέφερε λεπτομερώς όλους τους συντελεστές που βοήθησαν στην παραγωγή της ταινίας και τους ευχαρίστησε θερμότατα εκ μέρους όλης της σχολικής μας κοινότητας, τονίζοντας τη σημασία της προσφοράς τους.

Η βραδιά ολοκληρώθηκε με τις βραβεύσεις. Η βράβευση των εκπαιδευτικών έγινε από την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων με αναμνηστικές πλακέτες και, στη συνέχεια, ακολούθησε η απονομή του αναμνηστικού διπλώματος της κρατικής τηλεόρασης σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες (του Γυμνασίου πλέον) που έλαβαν μέρος στην ταινία από τον δάσκαλο και την δασκάλα τους.

Ήταν μια πολύ όμορφη εκδήλωση στην οποία αναδείχθηκαν και αναγνωρίστηκαν οι προσπάθειες όλων των συντελεστών της ταινίας με τον ωραιότερο τρόπο.

Εκ μέρους όλων των μελών  της σχολικής μας κοινότητας, οφείλουμε να απευθύνουμε θερμότατες ευχαριστίες στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την εμπνευσμένη υλοποίηση της εκδήλωσης.