Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών για εκπαιδευτικούς και γονείς

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 στον χώρο του σχολείου το 5ωρο σεμινάριο για τις Πρώτες Βοήθειες, αυτή τη φορά όχι για τους μαθητές της Ε και ΣΤ αλλά για τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς του σχολείου.

Ο σκοπός της διοργάνωσης ήταν να αποκτήσουν κυρίως οι εκπαιδευτικοί αλλά και άλλα μέλη της τοπικής κοινωνίας την ικανότητα να αντιμετωπίσουν δύσκολες καταστάσεις λιποθυμίας, καρδιακής ανακοπής και πνιγμονής στον χρόνο που μεσολαβεί από το περιστατικό έως την έλευση ασθενοφόρου. Επίσης, επειδή στόχος του σχολείου είναι η απόκτηση απινιδωτή κρίθηκε απαραίτητο από τον Σύλλογο Διδασκόντων να ενημερωθούν τα μέλη για τη χρήση του.

Έλαβαν μέρος 12 από τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται στο 2ο Δημοτικό, ο συνάδελφος διευθυντής του Γυμνασίου Λιβαδειάς κ. Σιδηρόπουλος καθώς επίσης και 7 γονείς του σχολείου μας. Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων ήταν τα 20 άτομα.

Οι δύο εκπαιδευτές του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης ξεκίνησαν με μια σύντομη διάλεξη γενικά για τη σημασία των Πρώτων Βοηθειών και στη συνέχεια πέρασαν γρήγορα στην πράξη: υπέδειξαν τους τρόπους αντιμετώπισης και έδωσαν την ευκαιρία για πρακτική εξάσκηση στους χωρισμένους σε δύο δεκαμελείς ομάδες εκπαιδευόμενους.

Οι περιπτώσεις που έχρηζαν πρώτων βοηθειών και αντιμετωπίστηκαν ήταν κατά σειρά: λιποθυμία, καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση αρχικά χωρίς και στη συνέχεια με απινιδωτή και περιπτώσεις πνιγμονής ενηλίκων παιδιών και βρεφών.

Ευχαριστούμε θερμά τους κ. Φάνη Παπαευστρατίου και Θωμά Κράσιο για την άψογη διεξαγωγή του σεμιναρίου. Οι εκπαιδευόμενοι έλαβαν στο τέλος πιστοποίηση με ευρωπαϊκή ισχύ. Ας ευχηθούμε σε όλους και όλες να μη χρειαστεί να κάνουν χρήση των νέων ικανοτήτων τους, αλλά αν χρειαστεί, να είναι αποτελεσματικοί.