«Στη Γη της Ελευθερίας»: Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος στο σχολείο μας

«Μάνη, 1826. Στην κακοτράχαλη μα όμορφη Μάνη, η επανάσταση έχει πια τελειώσει και οι Λύκοι – κάτοικοι της περιοχής απολαμβάνουν πλέον την ελευθερία τους. Σύντομα, φτάνει στον τόπο τους ο Περικλής, ένας σκύλος που κατάφερε να διαφύγει από το στενά πολιορκημένο Μεσολόγγι. Ζητάει άσυλο στη Μάνη κι ελπίζει πως θα καταφέρει να φέρει και τους φίλους του στον τόπο αυτό όπου ο πόλεμος έχει σταματήσει. Τώρα, μένει οι Λύκοι να αποφασίσουν εάν θα βοηθήσουν τον Περικλή και τους άλλους Σκύλους στην προσπάθειά τους να ζήσουν σε έναν τόπο ειρηνικό.

Μέσα από τις τεχνικές του Εκπαιδευτικού Δράματος και με αφορμή τα ιστορικά γεγονότα της ελληνικής επανάστασης του 1821 και της επακόλουθης απελευθέρωσης, τα παιδιά υπό την καθοδήγηση των ηθοποιών – εμψυχωτών αναλαμβάνουν ρόλους, καλούνται να πάρουν αποφάσεις, συμμετέχουν ενεργά στην εξέλιξη της δράσης και προσεγγίζουν «δύσκολα» θέματα μέσα από την ασφάλεια και την απόσταση που παρέχει το φανταστικό δραματικό πλαίσιο.

Στόχος του συγκεκριμένου Εκπαιδευτικού Δράματος είναι η εμβάθυνση σε έννοιες που αφορούν την αλληλεγγύη, τη διαμόρφωση της ατομικότητας μέσα από τη συλλογικότητα, την αποδοχή του διαφορετικού και εν τέλει την ειρήνη και την κοινωνική ισότητα.»

Αυτά αναφέρονται στην ιστοσελίδα και στο σχετικό εγχειρίδιο του ΚΘΒΕ. Το σχολείο μας, μετά από αίτησή μας, είχε την τύχη να επιλεγεί ανάμεσα στα σχολεία που επιθυμούσαν να ενταχθούν στο πρόγραμμα. Δεχτήκαμε λοιπόν το ευχάριστο τηλεφώνημα στις αρχές του Δεκέμβρη και την Πέμπτη 19/12/2019 η θεατροπαιδαγωγός Ιωάννα Λιούπτσια και οι ηθοποιοί Ηλέκτρα Γωνιάδου, Αλέξανδρος Λαμπρόπουλος και Γιώργος Σοφικίτης, εμψυχωτές γεμάτοι δημιουργικότητα και καλή διάθεση, επισκέφτηκαν το σχολείο μας για να παρουσιάσουν τη διαδραστική παράσταση που ετοίμασαν ο σκηνοθέτης Αλέξανδρος  Ράπτης και η Χριστίνα Κούτση, η οποία επιμελήθηκε την οργάνωση της παραγωγής.

Ποιοι ήταν οι τυχεροί; Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ και Ε΄ τάξης που συμμετείχαν στις 2 40λεπτες περίπου παραστάσεις, μία για κάθε τάξη, και  πραγματικά τις απόλαυσαν.

Σύμφωνα με τις υποδείξεις των δημιουργών, το πρόγραμμα είχε ξεκινήσει τις προηγούμενες ημέρες με μια σύντομη προεργασία που έγινε με τη βοήθεια της θεατρολόγου του σχολείου μας κ. Θεοφανοπούλου Σταματίας, με την ανάγνωση και δραματοποίηση με δυναμικές εικόνες ενός αποσπάσματος των «Ελεύθερων Πολιορκημένων» του Δ. Σολωμού. Ωστόσο το πρόγραμμα δεν τελειώνει εδώ. Μετά την παράσταση, υπάρχει και συνέχεια. Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με μια θεατρική λογοτεχνική ή εικαστική συλλογική εργασία που θα επιλέξουν οι μαθητές και θα εργαστούν για να υλοποιήσουν μαζί με τους δασκάλους και τις δασκάλες τους.

Ο ενθουσιασμός, η στοχαστικότητα και η ενεργός εμπλοκή όλων των παιδιών και των δύο τάξεων είναι η πιο εύστοχη κριτική για το πρόγραμμα το οποίο πέρα από την αισθητική-καλλιτεχνική του αξία, καλλιεργεί και ενισχύει ουσιαστικά τη δημοκρατική εκπαίδευση.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε για άλλη μια φορά το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, τους ηθοποιούς και τη θεατροπαιδαγωγό  που έκαναν όλο το ταξίδι από τη Θεσσαλονίκη στο Σιδηρόκαστρο και πίσω για μας, καθώς επίσης και όλους τους συντελεστές που δεν είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε από κοντά.

Προτείνουμε ανεπιφύλακτα το πρόγραμμα «Στη Γη της Ελευθερίας»  σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα. Οι δημιουργοί αλλά και οι μικροί μαθητές/τριές των σχολείων το αξίζουν.