Εξοπλισμός – Υποδομές

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου στεγάζεται στο κτίριο της οδού Νικολάου Ιντζέ 27 στο Σιδηρόκαστρο. Για την είσοδο – έξοδο στην προσέλευση αποχώρηση χρησιμοποιούνται δύο θύρες, κεντρική και Ειρηνοδικείου.  Το διδακτήριο διαθέτει ράμπες  για ΑΜΕΑ σε κάθε είσοδο. Υπάρχει σύστημα κεντρικής θέρμανσης με καύσιμο το πετρέλαιο.

Το διδακτήριο έχει ισόγειο, 1ο όροφο, συνολικό εμβαδό 1200 τ.μ. και 10 αίθουσες διδασκαλίας (6 τάξεις, 1 για το Τμήμα Ένταξης, 1 Μουσικής, 1 Εικαστικών και 1 Εργαστήριο Πληροφορικής), γραφείο διευθυντή, γραφείο εκπαιδευτικών και ένα δωμάτιο που χρησιμοποιείται για ενισχυτική διδασκαλία.

Κάθε αίθουσα τάξης διαθέτει Laptop και TV, ενώ υπάρχουν επίσης 4 προτζέκτορες στις τάξεις Β, Δ, Ε, ΣΤ. Το 2021  αγοράστηκαν σύγχρονοι γεωφυσικοί και πολιτικοί χάρτες κυρίως για τις μεγάλες τάξεις.

Υπάρχει επίσης αίθουσα εκδηλώσεων που, εκτός από τις κεντρικές εκδηλώσεις του σχολείου, τον χειμώνα εξυπηρετεί τις ανάγκες του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.

Στο σχολείο λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη με ψηφιακά καταχωρημένους 1800 περίπου τόμους, κανονισμό λειτουργίας, τακτικούς δανεισμούς στα μέλη της και Υπεύθυνο Σχολικής Βιβλιοθήκης τον Δ/ντη. Τα διαθέσιμα βιβλία είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του σχολείου σε ειδικό δανειστικό πρόγραμμα.

Το σχολείο, εκτός από την ιστοσελίδα, διατηρεί κανάλι στο Youtube με τις κινηματογραφικές παραγωγές και άλλες προγράμματα που έχουν υλοποιηθεί κατά καιρούς.

Ο αύλειος χώρος εμβαδού περίπου 3,5 στρεμμάτων διαθέτει γήπεδο μπάσκετ, βόλεϊ και περιφραγμένο κηπάριο που ενίοτε χρησιμοποιείται για προγράμματα εκμάθησης καλλιέργειας κηπευτικών και ελαιόδεντρα.