Εγγραφές μαθητών στην Α τάξη σχ. έτους 2021-22

Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη σχ. έτους 2021-22

Ξεκίνησαν οι εγγραφές για την Α΄τάξη σχολικού έτους 2021-22 και θα ολοκληρωθούν μέχρι και τις 20 Μαρτίου. Οι ενδιαφερόμενοι γονείς – κηδεμόνες θα πρέπει να έχουν υπόψη τα εξής:

α)  Τα όρια της σχολικής περιφέρειας του 2ου Δημ. Σχ. Σιδηροκάστρου έχουν ως εξής:

Από την είσοδο της πόλης από Νότο, οδός Βασ. Γεωργίου Β΄, ανατολικά της οδού (περιλαμβάνονται κατοικίες από τη δεξιά πλευρά της οδού όπως κινείται κάποιος προς το κέντρο του Σιδηροκάστρου, η αριστερή πλευρά υπάγεται στο 3ο Δημοτικό) έως την τομή της οδού με τον χείμαρρο Μαϊμούδα, στη συνέχεια το φυσικό όριο του χειμάρρου Μαϊμούδα μέχρι την τομή με τον ποταμό Κρουσοβίτη και όλη η περιοχή ανατολικά, δηλαδή στην αριστερή πλευρά της κοίτης στην κατεύθυνση που ρέει ο ποταμός.

β) Στην Α΄τάξη εγγράφονται όλοι οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 01-01-2015 έως και 31-12-2015.

γ) Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

1. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).Τα δελτία Υγείας εκδίδονται από Νοσοκομεία ,Κέντρα Υγείας (κατόπιν ραντεβού σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει καταρτίσει το Νοσοκομείο Σερρών) και ιδιώτες γιατρούς. Το έντυπο μπορείτε να το εκτυπώσετε και μέσω διαδικτύου και θα χρειασθεί οπωσδήποτε για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Θα πρέπει να έχει παραδοθεί υπογεγραμμένο πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση των γονέων (να έχετε μαζί σας  αντίγραφο φορολογικής δήλωσης ή  λογαριασμό ΔΕΗ )
  4. Βεβαίωση φοίτησης στο Νηπιαγωγείο
  5. Αίτηση εγγραφής και  έντυπο με στοιχεία επικοινωνίας της οικογένειας (παραλαμβάνεται και συμπληρώνεται στο σχολείο)
  6. Αίτηση για τη φοίτηση στο ολοήμερο και στην πρωινή ζώνη (προαιρετικά, αν το επιθυμούν οι γονείς) συμπληρώνοντας το έντυπο

«ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ»

Επίσης απαιτούνται τα παρακάτω έγγραφα που το σχολείο θα αναζητήσει αυτεπάγγελτα

1. Πιστοποιητικό φοίτησης Νηπιαγωγείου (εκδίδεται με τη λήξη του σχολικού έτους)
  2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας

δ) Εξαιτίας των μέτρων για τον περιορισμό εξάπλωσης της πανδημίας οι γονείς – κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο (Νικ. Ιντζέ 27) για την εγγραφή στις εργάσιμες ημέρες και ώρες 13.30-14.00 ή σε άλλη ώρα ΜΟΝΟ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ με τον Δ/ντη του σχολείου, αφού πριν έχουν κλείσει τηλεφωνικά ή με e-mail ραντεβού. Η χρήση μάσκας είναι απαραίτητη.

Για περισσότερες πληροφορίες και επικοινωνία: Τηλ. σχολείου 2323023180, e-mail: mail@2dimsidir.ser.sch.gr

Χρήσιμα έντυπα που μπορείτε να λάβετε και από εδώ:

Για το  ΑΔΥΜ

Για το Ολοήμερο